Wykreśleń dokonano z urzędu, w związku z brakiem aktywności spółek
Z rejestru małych instytucji płatniczych usuniętych wczoraj zostało 16 podmiotów. Jak podaje KNF, instytucje te zostały wykreślone z urzędu – w związku z tym, że nie wykonywały usług płatniczych, do których świadczenia były uprawnione, przez okres dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.
Przesłankę przemawiającą za wykreśleniem zweryfikowano na podstawie przekazywanych przez MIP-y sprawozdań o łącznej liczbie i wartości transakcji płatniczych wykonanych w poszczególnych miesiącach 2023 i 2024 roku. Na tej samej podstawie wykreślono też wczoraj osiem biur usług płatniczych. Jednocześnie KNF przypomina, że jego uprawnienie do wykreślania z urzędu MIP-ów i BUP-ów z rejestru wynika z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która weszła w życie 29 września 2023 r.
Wśród wykreślonych podmiotów znalazły się i takie, o których sporo pisaliśmy na łamach cashless.pl. Przykładowo taki los spotkał spółkę Stereopay, dawniej funkcjonującą pod nazwą Orokini, a powiązaną z ukraińskim Monobankiem. Mogliście o niej przeczytać m.in. w tekstach: Stereo zaoferuje usługi bankowe w Polsce. Zgłosiło się już 30 tys. zainteresowanych klientów, Osiem nowych MIP-ów. Wśród nich firma obsługująca terminale, platforma do wspierania twórców i partner Stereo czy Mono zmienia nazwy polskich spółek. Orokini to od teraz Stereopay. Wykreślenie Stereopay z listy MIP-ów czyni jeszcze mniej prawdopodobnym zapowiadany niegdyś start Stereo w Polsce. Natomiast przedstawiciele Stereo, zapytani przeze mnie o to, czy plany wejścia na polski rynek zostały już ostatecznie porzucone, nie potwierdzili takiego scenariusza.
W ramach wspomnianych "porządków" z rejestru wykreślono zaś także należącą do grupy Cyfrowy Polsat spółkę Plus Pay (o której szerzej w tekście: Polkomtel wchodzi w płatności. Plus Pay z wpisem do rejestru małych instytucji płatniczych), oferującą kasy fiskalne w formie oprogramowania spółkę Wirtualne Kasy Fiskalne (o wpisie informowaliśmy tutaj, a szerzej o samej spółce np. tutaj), firmę pożyczkową Aasa (o której przeczytacie w tekście: Kolejna firma pożyczkowa może zacząć wydawać karty kredytowe. Na listę małych instytucji płatniczych po Providencie trafiła Aasa Polska) czy prawdopodobnie tzw. spółkę szelfową Breslau Pay (o czym szerzej w tekście: KNF wpisał na listę MIP pięć tzw. spółek szelfowych. Nadzór ich nie lubi, ale nie może zabronić zakładania takich firm). Listę wykreślonych dopełniają: Dollarro, Monezium, Pakira (dawniej CC Payment), Lux Med Benefity, Transfer Pro, Flying Atom, Portfel Online, Klikpay, Union Standard, Primea i Avantaur.
Dla porządku warto odnotować, że wykreślenie z listy nie świadczy o tym, że dana spółka całkowicie zakończyła lub zakończy działalność. Chodzi jedynie o to, że nie prowadzi jej w tym zakresie, do którego uprawniał ją status MIP. Nierzadko spółki same wnioskują o wykreślenie ich z rejestru, gdy okazuje się, że zmieniły się plany rozwoju działalności i bycie MIP-em nie jest im już potrzebne. Na taki krok ostatnio zdecydowała się np. PragmaGO.