Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF wpisał na listę MIP pięć tzw. spółek szelfowych. Nadzór ich nie lubi, ale nie może zabronić zakładania takich firm

Spółki szelfowe to firmy zakładane na przykład w celu zdobycia wymaganych prawem zezwoleń i sprzedawane jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek działalności

Kilka dni temu w rejestrze małych instytucji płatniczych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. pojawiło się pięć spółek, których siedziba mieści się pod tym samym adresem we Wrocławiu: Argentum Solutions, Breslau Pay, Drag and Drop Payment, Transmoveo i Pecunia Pay. Wszystkie mają tego samego wspólnika i tego samego prezesa – Olega Buczyńskiego, który prowadzi też kancelarię adwokacką Buczyński, zarejestrowaną zresztą pod tym samym adresem co wymienione wyżej firmy.

Eksperci, z którymi rozmawiałem, sugerują, że to tzw. spółki szelfowe. Są zakładane po to, aby wystąpić o wymagane prawem zezwolenia na działanie na jakimś rynku. Następnie, nim zaczną prowadzić jakąkolwiek działalność, są sprzedawane podmiotom zainteresowanym wejściem na dany rynek. W przypadku wrocławskich spółek aktywem, którego pożądać mogą ewentualni ich nabywcy, jest prawdopodobnie właśnie wpis w rejestrze MIP.

Przeczytajcie także: Rośnie liczba przelewów zlecanych przez aplikacje mobilne banków

Mała instytucja płatnicza to rodzaj firmy wprowadzonej kilka lat temu do polskiego prawa. Ubiegać się o status MIP mogą podmioty zainteresowane wprowadzeniem na rynek nowych usług finansowych. MIP-em stać się jest o wiele łatwiej, niż zdobyć licencję tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. Jednak MIP-y mają swoje ograniczenia, a więc nie mogą działać poza Polską, nie mogą oferować usług z zakresu tzw. otwartej bankowości a ich obroty nie powinny przekraczać równowartości 1,5 mln euro miesięcznie.

Mimo to uzyskanie wpisu w rejestrze MIP nie jest takie łatwe, a proces z tym związany może trwać miesiącami. – To niesprawiedliwe, że jednym MIP-om nadzór wydłuża rejestrację niemiłosiernie a innym podmiotom rejestruje hurtowo spółki szelfowe – mówi pragnący zachować anonimowość prawnik specjalizujący się w obsłudze instytucji płatniczych.

Przeczytajcie także: Nowe podmioty na liście małych instytucji płatniczych

Co na to KNF? – Kwestia "szelfowych" MIP-ów jest nam znana i przez nas obserwowana. Odnosimy się do tego zjawiska krytycznie i nie uważamy go za właściwy sposób podejmowania działalności regulowanej na rynku finansowym, nawet – jak w przypadku MIP – w ograniczonym zakresie. Obecnie jednak przepisy nie zabraniają tworzenia tego typu MIP-ów, jak również nie wyposażają KNF w skuteczne narzędzia pozwalające ograniczać to zjawisko i związane z nim zagrożenia dla przejrzystości rynku oraz bezpieczeństwa użytkowników usług płatniczych. Urząd KNF od dawna postuluje korektę tego stanu rzeczy, w szczególności przedstawiając propozycje zmian legislacyjnych – powiedział serwisowi cashless.pl Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF.

Poprosiłem o komentarz do sprawy także kancelarię Buczyński. Gdy otrzymam odpowiedź – zaktualizuję tekst.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies