Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Crunch Payments, wydawca kart podarunkowych, wpisany na listę KNF-u

Crunch Payments został wpisany na listę podmiotów świadczących usługi w ramach tzw. limited network

Firma Crunch Payments Limited została wpisana do prowadzonego przez KNF rejestru podmiotów prowadzących działalność określoną w art. 6 pkt 11 ustawy o usługach płatniczych (tzw. limited network). Na listę tę trafiają podmioty, które prowadzą działalność związaną z usługami finansowymi, ale nie muszą stosować się do zapisów ustawy o usługach płatniczych.

Przeczytajcie także: Klarna wprowadza kary dla spóźnialskich

Crunch Payments to spółka z siedzibą w Brentwood w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się wydawaniem kart upominkowych, które mogą być wykorzystywane w galeriach handlowych. Przedpłacone karty umożliwiają uregulowanie należności za produkty lub usługi dostawców prowadzących działalność w galerii, dla której zostały wydane.

Polski oddział firmy mieści się w Częstochowie, pod tym samym adresem co zajmująca się dystrybucją kart polska spółka FinPay. Za pośrednictwem serwisu finpay.pl można zamawiać i aktywować karty Crunch Payments do różnych galerii, m.in. warszawskich Galerii Północnej, Atrium Promenada i Targówek, Centrum Janki, wrocławskiej Galerii Dominikańskiej, gdyńskiej Riviery, poznańskiej Posnanii, Galerii Katowickiej, łódzkiej Manufaktury czy częstochowskiej Galerii Jurajskiej. Oczywiście karty można też kupować w poszczególnych galeriach.

Przeczytajcie także: KNF odbiera status MIP kryptogiełdzie Coinquista

Ze statusu firmy działającej w ramach limited network mogą korzystać podmioty oferujące usługi oparte na instrumentach płatniczych, które można wykorzystywać jedynie w ograniczony sposób i które spełniają co najmniej jeden z trzech wymienionych w ustawie warunków. W kontekście wpisu do rejestru KNF istotne są zaś dwa poniższe:

  • pozwalają posiadaczowi nabywać produkty lub usługi wyłącznie w placówkach wydawców tych instrumentów lub w ramach ograniczonej sieci podmiotów związanych umową handlową bezpośrednio z zawodowym wydawcą tych instrumentów
  • służą wyłącznie do nabywania bardzo ograniczonego zakresu produktów lub usług.

Jeśli jednak całkowita wartość transakcji płatniczych dokonanych przez dany podmiot w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekracza 1 mln euro, należy o tym fakcie zawiadomić KNF. Urząd dokonuje stosownego wpisu do prowadzonego przez siebie rejestru, co właśnie miało miejsce w przypadku Crunch Payments.

Obecnie na KNF-owej liście podmiotów znaleźć można oprócz Crunch Payments także Facebook Payments, mytaxi, mPay, SkyCash, Bonus Systems oraz City-Nav. Operatorzy aplikacji mPay oraz SkyCash mają w opisie swojej działalności wydawanie instrumentów płatniczych umożliwiających płacenie przy pomocy aplikacji m.in. za bilety i parkingi. Podobnie jest w przypadku City-Nav, które jest operatorem aplikacji Jakdojade. W przypadku mytaxi chodzi o płatności za usługę przewozu osób w aplikacji mobilnej Free Now. Z kolei Bonus Systems umożliwia użytkownikom platformy Openbenefit nabywanie towarów i usług oferowanych przez partnerów, z którymi spółka współpracuje.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies