Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF odbiera status MIP Coinquiście, odmawia zgody Eypay i zakazuje działalności kilku biurom płatniczym

KNF wydała natomiast zgodę na przejęcie przez Aftab Currency Exchange udziałów w spółce Monsas, mającej licencję KIP

Komisja Nadzoru Finansowego podczas dzisiejszego posiedzenia podjęła kilka decyzji dotyczących podmiotów świadczących usługi płatnicze. Przede wszystkim zakazała spółce Coinquista wykonywania działalności w charakterze małej instytucji płatniczej. Zakaz ten uzasadniono rażącym naruszeniem przez spółkę obowiązków związanych z prowadzeniem działalności jako MIP, polegającym na nieprzekazaniu KNF ustawowo wymaganych informacji.

Przeczytajcie także: Były szef Mastercarda może zostać prezesem Banku Światowego

Coinquista to polska giełda kryptowalut, która rozpoczęła działalność w czerwcu 2019 r. Wpis do rejestru MIP dostała pół roku wcześniej – w styczniu 2019 r. – i warto zwrócić uwagę, że była jednym z pierwszych, a zarazem jednym z nielicznych podmiotów tego typu, które w ogóle uzyskały status MIP. Jak jednak wynika z komunikatu KNF, podmiot nie cieszy się już aprobatą nadzoru.

Podczas dzisiejszego posiedzenia odmówiono również warszawskiej spółce Eypay wpisania jako małej instytucji płatniczej do rejestru dostawców i wydawców pieniądza elektronicznego. KNF tłumaczy swoją decyzję tym, że Eypay nie przekazało kompletnego opisu oraz schematu planowanych usług płatniczych.

Komisja zakazała także kilku podmiotom działalności w charakterze biura usług płatniczych. Mowa o poznańskim VCA, gdyńskim Send and Go i warszawskim Play Kantorze. Wszystkie one nie dopełniły obowiązków informacyjnych względem nadzoru oraz nie przekazały dokumentów potwierdzających zawarcie kolejnej umowy gwarancji bankowej, ubezpieczeniowej lub umowy ubezpieczenia obejmującej ich działalności.

Przeczytajcie także: Ingenico i Binance ułatwią płacenie kryptowalutami

KNF wyraziła natomiast zgodę na transakcję dotyczącą zarejestrowanej w Warszawie spółki Monsas, która ma licencję krajowej instytucji płatniczej. Aftab Currency Exchange Limited z siedzibą w Manchesterze może przejąć udziały Monsas w liczbie powodującej przekroczenie progu 30 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników oraz udziału w kapitale zakładowym spółki. Aftab świadczy usługi międzynarodowego transferu pieniężnego za pośrednictwem serwisu ACE Money Transfer. Procesowaniem płatności na tej platformie w obrębie Unii Europejskiej zajmuje się właśnie Monsas.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies