Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Brytyjska spółka Monsas z licencją KNF. Może działać jako krajowa instytucja płatnicza

Monsas ma biura w Londynie, Warszawie, Dubaju i na Malcie. Świadczy usługi inwestycyjne

W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o przyznaniu licencji krajowej instytucji płatniczej firmie Monsas. To brytyjska spółka oferująca usługi inwestycyjne. Ma biura, oprócz Londynu i Warszawy, także w Dubaju i na Malcie. W ramach otrzymanego zezwolenia może m.in. przyjmować wpłaty gotówki oraz realizować przelewy swoich klientów.

Przeczytajcie także: Piąty fintech z dostępem do danych bankowych

Licencja KIP to zezwolenie, o które z reguły ubiegają się fintechy. Na jej podstawie mogą np. oferować rachunki płatnicze, wydawać karty czy świadczyć inne usługi finansowe. W polskich warunkach zdobycie takiej licencji nie jest łatwe. Niektóre spółki starają się o nią latami. O wiele łatwiej jest uzyskać wpis do rejestru małych instytucji płatniczych. W tym wypadku wystarczy jedynie przedłożyć w KNF odpowiednie dokumenty. Ale MIP-y mają ograniczenia, np. ich obroty nie mogę przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Z kolei trudniej od licencji KIP jest otrzymać zezwolenie instytucji pieniądza elektronicznego. Do tej pory KNF wydał tylko jedną taką licencję – spółce Billon.

Przeczytajcie także: KNF zapowiada nowe otwarcie na branżę fintech

Natomiast podczas wczorajszego posiedzenia KNF wyraziła także zgodę na powołanie Marka Lusztyna na stanowisko prezesa Pekao. Lusztyn został mianowany prezesem banku pod koniec listopada ubiegłego roku, gdy ze stanowiska tego zrezygnował Michał Krupiński. Wcześniej Marek Lusztyn był wiceprezesem Pekao, odpowiedzialnym za pion zarządzania ryzykiem. Wczorajsza decyzja KNF zbiegła się w czasie z powołaniem przez Radę Nadzorczą Pekao Jarosława Fuchsa na stanowisko wiceprezesa banku, odpowiedzialnego za pion bankowości prywatnej i produktów inwestycyjnych.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies