Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest piąty fintech z zezwoleniem na dostęp do danych rachunków bankowych. Dziś na liście pojawiła się firma Ramp Link

Zezwolenie wydała Komisja Nadzoru Finansowego na podstawie przepisów o tzw. otwartej bankowości

Na stronie KNF pojawiła się dzisiaj aktualizacja tzw. Rejestru dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku. Do obecnych tam wcześniej takich fintechów jak Kontomatik i Banqware dołączyła właśnie warszawska spółka Ramp Link, należąca do Ramp Network. Z informacji na stronie internetowej tej firmy wynika, że zajmuje się ona rozwijaniem usług wykorzystujących technologię blockchain.

Przeczytajcie także: Banqware czwartą firmą z dostępem do danych kont

Rejestr, o którym mowa, powstał na podstawie przepisów o tzw. otwartej bankowości, wprowadzonych przez dyrektywę PSD II. Znajdują się w nim instytucje, które na podstawie zezwolenia KNF mogą świadczyć usługi oparte o dane zebrane na rachunkach bankowych swoich klientów, takich ja np. historia transakcji. Usługi te określane są skrótem AIS. Firmy dostęp do danych mogą uzyskać za pomocą interfejsu API wyłącznie za zgodą swoich klientów.

Przeczytajcie także: Iwoca kończy działalność w Polsce

Oprócz fintechów, które znajdują się w rejestrze KNF, usługi wykorzystujące otwartą bankowość mogą oferować same banki a także fintechy posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej czy instytucji pieniądza elektronicznego. Wśród KIP-ów z Polski, które mogą już oferować rozwiązania z zakresu open bankingu są PayU i Blue Media. Ta ostania obsługuje już np. Providenta, który dzięki temu może oferować uproszczony proces wnioskowania o pożyczki. Z kolei ING i Millennium to dwa pierwsze banki z Polski, które dzięki PSD II oferują poprzez własny serwis transakcyjny, możliwość podglądu rachunków z innych banków.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies