Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rośnie wolumen płatności na Facebooku. Spółka Facebook Payments trafiła na listę prowadzoną przez KNF

Podmioty świadczące usługi w ramach ograniczonej sieci nie podlegają ustawie o usługach płatniczych, jeśli jednak wolumen procesowanych przez nie transakcji przekroczy w ciągu roku 1 mln euro, trafiają na prowadzoną przez KNF listę

Facebook Payments International Limited, czyli irlandzka spółka Facebooka odpowiedzialna za procesowanie płatności na platformie, została wpisana na prowadzoną przez KNF listę podmiotów prowadzących działalność określoną w art. 6 pkt 11 ustawy o usługach płatniczych (tzw. limited network). To kategoria podmiotów, które prowadzą działalność związaną z usługami finansowymi, ale nie muszą stosować się do zapisów ustawy o usługach płatniczych.

Przeczytajcie także: Zagłosujcie na Cashless Pay

Z wyłączenia tego mogą korzystać firmy oferujące usługi oparte na instrumentach płatniczych, które można wykorzystywać jedynie w ograniczony sposób i które spełniają co najmniej jeden z trzech wymienionych w ustawie warunków. W kontekście wpisu do rejestru KNF istotne są zaś dwa poniższe:

  • pozwalają posiadaczowi nabywać towary lub usługi wyłącznie w placówkach wydawców tych instrumentów lub w ramach ograniczonej sieci podmiotów związanych umową handlową bezpośrednio z zawodowym wydawcą tych instrumentów
  • służą wyłącznie do nabywania bardzo ograniczonego zakresu towarów lub usług.

Jeśli jednak całkowita wartość transakcji płatniczych dokonanych przez dany podmiot w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekracza 1 mln euro, należy o tym fakcie zawiadomić KNF, a ten dokonuje wpisu do prowadzonego przez siebie rejestru. Wpisowi powinien towarzyszyć opis usług świadczonych przez dany podmiot. Niestety na tę chwilę w rejestrze KNF nie zamieszczono jeszcze opisu usług Facebook Payments.

Przeczytajcie także: Allegro Pay będzie jak bank

Obecnie na KNF-owej liście podmiotów prowadzących działalność typu limited network jest oprócz Facebooka jeszcze pięć innych podmiotów: mPay, mytaxi, SkyCash, Bonus Systems oraz City-Nav. Operatorzy aplikacji mPay oraz SkyCash mają w opisie swojej działalności wydawanie instrumentów płatniczych umożliwiających dokonywanie w aplikacji płatności m.in. za bilety i parkingi. Podobnie jest w przypadku City-Nav, które jest operatorem aplikacji Jakdojade. W przypadku mytaxi chodzi o płatności za usługę przewozu osób w aplikacji mobilnej Free Now. Z kolei Bonus Systems umożliwia użytkownikom platformy Openbenefit nabywanie towarów i usług oferowanych przez partnerów, z którymi spółka współpracuje.

Użytkownicy Facebooka mogą korzystać z systemu płatności, który obecnie działa pod nazwą Meta Pay. Po wprowadzeniu danych karty płatniczej lub konta mogą – w zależności od kraju – robić zakupy w ramach marketplace’u i w grupach, wysyłać pieniądze znajomym w Messengerze czy wpłacać datki na prowadzone na Facebooku zbiórki.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies