Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe podmioty na liście MIP. Wśród nich Wirtualne Kasy Fiskalne

Z rejestru wykreślono spółkę Partneria, która trafiła na listę KNF przed rokiem

Do listy małych instytucji płatniczych dodano kilka nowych podmiotów. Łącznie w rejestrze KNF pojawiło się 137 firm, ale trzeba zaznaczyć, że trzynaście z nich zostało już z niego wykreślonych. Dzisiaj do zestawienia dołączono warszawskie spółki Wirtualne Kasy Fiskalne oraz Talaros. Ta druga powstała latem 2021 roku i działa w branży internetowej. Wśród świadczonych usług zgłoszonych KNF wymieniła m.in. wydawanie instrumentów płatniczych czy przyjmowanie i wypłacanie gotówki z rachunku.

Przeczytajcie także: Koniec aplikacji, serwisu i karty up and go

Firma Wirtualne Kasy Fiskalne tworzy z kolei "czysto software’owe rozwiązania fiskalne", które mają stanowić alternatywę dla tradycyjnych kas. Aplikacja Wirtualna Kasa Fiskalna Online może być zainstalowana na urządzeniu z Androidem i służyć do rejestrowania sprzedaży czy wystawiania paragonów. Klient musi się zarejestrować w portalu klienta i opłacić licencję, by móc z niej korzystać. Z kolei Wirtualna Drukarka Fiskalna Online służy do automatycznego wystawiania paragonów fiskalnych do zamówień przetwarzanych w używanych już urządzeniach. Sprzęt zastępuje po prostu tradycyjną drukarkę fiskalną.

Kilka dni temu do rejestru KNF trafiła z kolei spółka MTSoft. Firma z siedzibą w Krakowie powstała kilka lat temu i działa na rynku usług IT. Na stronie KNF w zakresie usług świadczonych przez ten podmiot wspomina się m.in. o obsłudze autoryzacji i przesyłaniu do wydawcy instrumentu płatniczego lub systemów płatności zleceń płatniczych płatnika lub akceptanta, mających na celu przekazanie akceptantowi należnych mu środków.

Przeczytajcie także: iTaxi wprowadza nową usługę: iPaczka

Jednocześnie z rejestru usunięto spółkę Partneria. To krakowska firma założona w 2019 roku. Na listę MIP trafiła przed rokiem, w serwisie cashless.pl mogliście wówczas przeczytać, że pod marką Blockchain Software House świadczy ona m.in. usługi analizy i konsultingu IT czy tworzenia stron i aplikacji mobilnych.

Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies