Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Porządki w rejestrze małych instytucji płatniczych. KNF wykreślił z niego już siedem firm. Wczoraj dopisał dwie nowe

Na liście MIP-ów od wczoraj znajdują się spółki Payment Solutions oraz CC Payment

Komisja Nadzoru Finansowego dopisała wczoraj dwie nowe firmy do prowadzonego przez siebie rejestru małych instytucji płatniczych. Pierwszą z nich jest spółka Payment Solutions, która oferuje płatności z wykorzystaniem telefonów komórkowych. Mowa przede wszystkim o SMS-ach premium oraz płatnościach direct billing, czyli doliczanych do rachunku za telefon. Z kolei CC Payment to młoda, wrocławska spółka założona w styczniu bieżącego roku, o której na razie niewiele wiadomo.

Przeczytajcie także: Nowy wariant oszustwa na OLX

W rezultacie w rejestrze MIP prowadzonym przez KNF znajduje się już 113 wpisów. To nie znaczy jednak, że jest tyle samo małych instytucji płatniczych. Część wpisów ma bowiem adnotację o wykreśleniu. W przeszłości spotkało to m.in. spółki IAI, Billon, Haloart, Versum, Pass2Mobile, a ostatnio Solven Finance i Pagava. Powody wykreślenia są różne, np. zakończenie działalności czy uzyskanie innej licencji KNF.

Przeczytajcie także: Spółka ING z dostępem do otwartej bankowości

Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firm wprowadzony przez nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Aby uzyskać wpis do rejestru MIP, wystarczy spełniać określone warunki i przedstawić odpowiednie dokumenty. To łatwiejsze i tańsze niż ubieganie się o podstawową licencję dla fintechów, czyli krajowej instytucji płatniczej. Dlatego młode spółki często starają się o wpis do rejestru MIP, aby przetestować swoje nowe rozwiązania fintechowe. Później powinny ubiegać się o licencję, bo MIP-y mają ograniczenia. Na przykład mogą działać tylko na terenie Polski, a ich obroty nie powinny przekraczać równowartości 1,5 mln euro miesięcznie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies