Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowa firma z zezwoleniem na dostęp do informacji o rachunkach bankowych. Na liście KNF znalazł się Comarch Finance Connect

Comarch Finance Connect oferuje usługi finansowe partnerów zewnętrznych firmom korzystającym z systemu ERP krakowskiej spółki

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała listę firm posiadających zezwolenie na świadczenie usługi dostępu do informacji o rachunkach bankowych. Na liście tej, która dotąd liczyła siedem pozycji, pojawiła się ósma spółka, czyli Comarch Finance Connect. Wcześniej KNF udzielił zgody na świadczenie podobnych usług takim firmom jak m.in. Kontomatik, AIS Gateway czy Banqware. Co ważne, usługi oparte o dostęp do danych na rachunkach świadczyć mogą także spółki posiadające rozszerzoną licencję krajowej instytucji płatniczej.

Przeczytajcie także: Zobaczcie jak wygląda Mapa polskiego fintechu 2021

Comarch Finance Connect to należąca do krakowskiej firmy informatycznej spółka oferująca platformę finansową. Za jej pośrednictwem firmy korzystające z oprogramowania ERP Comarchu (ERP to systemy ułatwiające zarządzanie dużymi przedsiębiorstwami) mogą korzystać z usług finansowych, dostarczanych przez zewnętrznych partnerów. Z informacji na stronie CFC wynika, że obecnie na liście tych usług jest faktoring online i windykacja. W przyszłości mają pojawić się kolejne rozwiązania.

Przeczytajcie także: mBank znowu na sprzedaż?

Prowadzona przez KNF lista, na którą trafiła właśnie spółka CFC, dotyczy podmiotów, które nie posiadają licencji krajowej instytucji płatniczej, a chciałyby oferować usługi oparte o dostęp do danych gromadzonych na rachunkach bankowych. To rozwiązanie wprowadzone dzięki dyrektywie PSD II i tzw. otwartej bankowości. Taki dostęp do danych o rachunku odbywa się oczywiście za zgodą jego użytkownika. Umożliwia zaoferowanie podmiotom zewnętrznym, a więc np. fintechom, nowych usług finansowych (podmiot zewnętrzny może np. na podstawie analizy historii transakcji na rachunku obliczyć zdolność kredytową klienta i bez konieczności przedstawiania przez niego jakichkolwiek dokumentów zaoferować mu pożyczkę).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies