Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Spółka Banku ING z zezwoleniem KNF. Będzie miała dostęp do danych o rachunkach klientów

ING Usługi dla Biznesu jest dziewiątym podmiotem na prowadzonej przez KNF liście firm oferujących usługi wykorzystujące otwartą bankowość

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała dzisiaj rejestr podmiotów świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunkach klientów. Na liście tej znalazła się należąca do Banku Śląskiego spółka ING Usługi dla Biznesu. Tym samym w rejestrze KNF znajduje się już dziewięć podmiotów. Oprócz wpisanej dzisiaj firmy są tam już takie spółki jak: InFakt, Transactionlink, Kontomatik, AIS Gateway, Comarch Finance Connect, Ramp Link, Easy Check i Banqware.

Przeczytajcie także: Comperia uruchamia Comfino

Ta nieco karkołomna nazwa rejestru, do której trafiła spółka ING, ma swoje uzasadnienie. Dostęp do informacji o rachunkach klientów (czyli tzw. usługa AIS) to jeden z elementów otwartej bankowości. Inną usługą jest PIS, czyli możliwość inicjowania transakcji z rachunków płatniczych klientów. Z tym że zwykle usługi AIS i PIS oferują fintechy posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej. Ale żeby oferować usługi AIS, nie trzeba mieć KIP-a, tylko uzyskać wpis w odpowiednim rejestrze. Stąd w jego nazwie znalazło się słowo "wyłącznie", odnoszące się do AIS jako jedynej usługi z zakresu open bankingu dostępnej dla podmiotów umieszczonych na liście.

Przeczytajcie także: ING podnosi opłaty za usługi maklerskie

Natomiast ING Usługi dla Biznesu to należąca do banku spółka oferująca różne rozwiązania wykraczające poza tradycyjne usługi finansowe. Wśród nich jest m.in. Aleo, czyli internetowa baza przedsiębiorstw wraz z opiniami kontrahentów, księgowość dla firmowych klientów ING czy Moje Usługi, a więc serwis umożliwiający opłacanie z jednego miejsca stałych rachunków za media dostarczane przez różnych dostawców. Posiadanie wpisu do rejestru AIS pozwoli spółce ING np. podnieść funkcjonalność usług księgowych czy poprawić wygodę korzystania z serwisu Moje Usługi.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies