Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowy wariant oszustwa na OLX. Przestępcy obiecują przekazanie środków przez "konto InPost"

Ofiara dostaje link do fałszywej strony InPostu, gdzie ma potwierdzić zamówienie, wybrać swój bank i odebrać płatność

Oszuści grasujący na platformach sprzedażowych nie ustają w wymyślaniu nowych metod, które pozwolą im uśpić czujność uczciwych użytkowników tego typu serwisów i pozbawić ich środków. Od pewnego czasu z intensywną falą ataków mierzą się osoby sprzedające na portalu OLX. W szczególnie często wykorzystywanym scenariuszu oszuści podszywający się pod klientów przesyłają sprzedającym link prowadzący do strony udającej popularny serwis z ogłoszeniami, gdzie ofiara w celu odebrania pieniędzy ma podać dane swojej karty.

Przeczytajcie także: Cyberoszustwa: na OLX, pracownika banku i kryptowaluty

Jeden z czytelników cashless.pl doniósł o modyfikacji tego scenariusza, w której oszuści postanowili wykorzystać fałszywą stronę InPostu. Wyłudzacz odezwał się do sprzedawcy na WhatsAppie i zaproponował, że sam zorganizuje dostawę kurierską kupowanego przez siebie sprzętu. Twierdził, że "ma środki na koncie InPost", złoży i opłaci zamówienie przez stronę tego popularnego dostawcy, a nasz czytelnik odbierze opłatę na swoje konto na stronie zamówienia. Miało to działać jak "przedpłata na konto". Po potwierdzeniu zamówienia do sprzedawcy miał zadzwonić kurier, aby ustalić termin odbioru przesyłki.

Kiedy sprzedawca zgodził się na taki model, oszust przesłał mu link do fałszywej strony InPostu, opisanej jako "Otrzymywanie środków za pośrednictwem poczty InPost szybko i bezpiecznie". Tam ofiara miała wybrać swój bank, wprowadzić potrzebne dane i odebrać opłatę. Oczywiście podane tam informacje trafiłyby wprost do wyłudzacza, który wykorzystałby je do przejęcia środków uczciwego użytkownika serwisu.

Przeczytajcie także: Kupujący na Allegro na celowniku oszustów

Jak wspomniałam, wyłudzenia od sprzedających na OLX to plaga, z którą internauci zmagają się od kilku miesięcy. Sprawa jest dość znana i coraz łatwiej bronić się przed takim oszustwem. Niestety zmiana scenariusza ataku i wykorzystanie marki InPost może uśpić czujność sprzedawców i narazić ich na straty. Eksperci podkreślają, że użytkownicy platform e-commerce powinni zachować szczególną czujność, gdy druga strona transakcji proponuje wyjście poza standardowe mechanizmy płatności.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies