Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe MIP-y w rejestrze KNF. Wśród nich spółka Finstrument świadcząca usługi dla banków i fintechów

W rejestrze KNF pojawiło się 156 podmiotów, ale kilkanaście zostało już z niego wykreślonych

W ostatnim czasie KNF poszerzył listę małych instytucji płatniczych. Łącznie w rejestrze pojawiło się już 156 firm, ale trzeba zaznaczyć, że prawie dwadzieścia z nich zostało z niego, z różnych powodów, wykreślonych i aktywny status MIP posiada obecnie 138 podmiotów. Najświeższy wpis dotyczy spółki Finstrument, działającej od 13 lat i chwalącej się ponad 1,5 tys. klientów.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa popularyzuje Click to Pay

Finstrument zapewnia, że tworzy rozwiązania dla szerokiego grona odbiorców: od fintechów i banków, przez pożyczkodawców, po sklepy internetowe. Wśród oferowanych rozwiązań znaleźć można cyfrowe portfele, bramki płatnicze, usługi z zakresu transferu środków czy narzędzia umożliwiające szybkie zakupy (na jeden klik). Wśród świadczonych usług zgłoszonych do KNF wymienić można wpłaty i wypłaty gotówki, wydawanie instrumentów płatniczych czy transfer środków przy użyciu karty.

Kilka dni temu do listy KNF dodano także krakowską spółkę Piastra Pay, którą założono niespełna rok temu. Z danych podanych przez KNF wynika, że podmiot związany z pośrednictwem kredytowym, będzie świadczył usługi przekazu pieniężnego. Z kolei wpisany do rejestru w sierpniu FlyingAtom jest operatorem sieci kantorów kryptowalut. W sierpniu w spisie znalazła się także łódzka spółka Cidrus, zarejestrowana w kwietniu br. Podmiot zgłosił w rejestrze m.in. usługi przyjmowania wpłat gotówki i jej wypłacanie z rachunku.

Przeczytajcie także: Apple Pay Later zderzyło się z problemami

Na koniec warto przypomnieć, że status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies