Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Ubezpieczyciele będą mogli sprawdzić numer PESEL przed sprzedażą polisy OC

Nowe uprawnienie pozwoli ograniczyć zjawisko kupowania ubezpieczeń na czyjeś dane

Ubezpieczyciele zyskają dostęp do informacji o zastrzeżeniu numeru PESEL i będą mogli na tej podstawie odmówić zawarcia umowy OC komunikacyjnego. Takie propozycje zapisano w projekcie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz ustawy o ewidencji ludności, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Przeczytajcie także:  Ubezpieczenie na życie w Allianzu umożliwi leczenie w szpitalach Lux Medu

Jak podano w uzasadnieniu, celem projektowanych zmian jest ograniczanie sytuacji, w których umowy OC zawierane są na skradzione dane osobowe. Problem wzrastającej liczby kradzieży numerów PESEL i wykorzystywania ich także do zawierania umów ubezpieczenia sygnalizowało wcześniej m.in. UFG, o czym mogliście przeczytać w tekście: UFG: nie ignorujcie pism od ubezpieczycieli lub funduszu, bo to może świadczyć o kradzieży Waszych danych.

Aby ograniczyć ten proceder, zakłady ubezpieczeń miałyby zyskać możliwość weryfikowania, czy numer PESEL ubezpieczającego nie jest zastrzeżony, a w razie zastrzeżenia móc odmówić zawarcia umowy. Od strony technicznej w procesie tym pośredniczyć miałby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który stanowi węzeł informacyjny dla zakładów ubezpieczeń, korzystających z rejestrów publicznych.

Co istotne, propozycja nowelizacji zawiera mechanizm przyznania uprawnienia do weryfikacji, a nie nałożenie obowiązku każdorazowego sprawdzania numeru PESEL. Także odmowa zawarcia umowy ma być prawem, z którego ubezpieczyciel może, ale nie musi skorzystać w przypadku zidentyfikowania zastrzeżenia. Takie łagodniejsze podejście wynika ze szczególnej funkcji społecznej tego ubezpieczenia, które chroni osoby trzecie, a także samego ubezpieczonego przed nadmiernymi obciążeniami finansowymi.

– Uzależnienie przez zakład ubezpieczeń zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych od uprzedniego obligatoryjnego zweryfikowania numer PESEL klienta, czy też ustanowienie jednoznacznego i generalnego obowiązku odmowy zawarcia takiej umowy, mogłoby rodzić negatywne konsekwencje dla obywateli w określonych sytuacjach – podkreślono w uzasadnieniu.

A tymczasem ustawodawca nie chce doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do przerwy w ochronie z uwagi np. na chwilową niedostępność systemu do zastrzegania i wycofywania zastrzeżeń czy – w przypadku osób wykluczonych cyfrowo –  z uwagi na niemożności wycofania zastrzeżenia, w czasie gdy stacjonarne placówki to umożliwiające będą nieczynne. Dodatkowo przyjęcie obligatoryjności weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL utrudniałoby stosowanie klauzuli prolongacyjnej (automatycznego przedłużenia ochrony na kolejny rok, o ile umowa nie została wypowiedziana, a składka za poprzedni rok była opłacona w całości).

Przeczytajcie także:  UFG z ważną informacją dla klientów DallBogga: Wasza polisa się nie odnowi

Wynika z tego, że ustawodawca zostawia swobodę ubezpieczycielom, a jednocześnie podkreśla, że także w ich interesie jest potwierdzenie tożsamości swojego klienta wszelkimi dostępnymi metodami i w oparciu o dostępne dane. – W związku z powyższym należy oczekiwać, że zakłady ubezpieczeń wypracują procesowe lub biznesowe sposoby wykorzystania informacji o zastrzeżeniu numeru PESEL, w celu minimalizacji ryzyka związanego z kradzieżą tożsamości – wskazano.

Zgodnie z założeniami ustawa ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Jak zaznaczono, proponowany termin uwzględnia czas konieczny do implementacji odpowiednich rozwiązań przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i zakłady ubezpieczeń, a także konieczność uzyskania przez te podmioty pozytywnej decyzji dostępowej do rejestru zastrzeżeń numerów PESEL.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies