Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polkomtel wchodzi w płatności. Plus Pay z wpisem do rejestru małych instytucji płatniczych

Zakres działalności spółki Plus Pay ma obejmować m.in. wydawanie instrumentów płatniczych oraz realizację przelewów i innych transferów pieniędzy

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała wczoraj rejestr małych instytucji płatniczych. Pojawiła się w nim nowa spółka: Plus Pay, należąca do grupy Cyfrowy Polsat, w której znajduje się także Polkomtel, właściciel sieci komórkowej Plus.

Zgodnie z wpisem w rejestrze MIP, Plus Pay może m.in. przyjmować wpłaty i realizować wypłaty gotówkowe, prowadzić rachunki płatnicze, realizować transakcje płatnicze, takie jak przelewy czy zlecenia stałe, oraz wydawać instrumenty płatnicze, a więc np. karty. Na razie nie udało mi się dowiedzieć, na czym konkretnie polegać będzie usługa Plus Pay. – Pracujemy nad różnymi projektami. Jeżeli będziemy mieli coś do przekazania w tym temacie, to na pewno poinformujemy o tym opinię publiczną – powiedziano mi lakonicznie w biurze prasowym Plusa.

Przeczytajcie także: Oto czym będzie Allegro Smart dla biznesu

O założeniu przez grupę Cyfrowego Polsatu spółki Plus Pay wiadomo od wiosny ubiegłego roku, gdy poinformowano o tym przy okazji publikacji wyników finansowych. Więcej na ten temat w tekście Cyfrowy Polsat utworzył spółkę Plus Pay. Wejdzie w płatności mobilne.

Plus swoje kompetencje w obszarze płatności rozbudowuje od jakiegoś czasu. Warto wspomnieć, że – jak wynika z portalu Linkedin – pracuje tam m.in. Grzegorz Biskup, który ma kilkunastoletnie doświadczenie w branży płatniczej. W przeszłości pracował m.in. w Credit Agricole i Banku Millennium, a później współtworzył startup fintechowy Galperin.

Przeczytajcie także: Pożyczylibyście obcemu własne auto za pieniądze?

Co ciekawe, z usługami płatniczymi w przeszłości eksperymentowały również inne działające w Polsce telekomy. Mowa np. o Orange i T-Mobile, które wraz z bankami oferowały zbliżeniowe płatności mobilne w modelu simcentrycznym. Usługi te nigdy nie spotkały się z dużym zainteresowaniem klientów i szybko zostały wyparte przez nowocześniejsze płatności HCE, a później Apple Pay oraz Google Pay. Na świecie niektóre projekty płatnicze z udziałem operatorów telekomunikacyjnych mogą pochwalić się sukcesem, o czym możecie przeczytać w tekście W Polsce się nie sprawdził, ale w rejonie Zatoki Perskiej jest jednorożcem. Oto STC Pay, cyfrowy portfel od telekomu.

Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj podmiotu gospodarczego, wprowadzony jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej, co jest kosztowne i skomplikowane. MIP-y mają jednak ograniczenia. Na przykład mogą prowadzić działalność tylko w Polsce, a ich obroty nie mogą przekroczyć 1,5 mln euro miesięcznie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies