Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zarejestrowaliście się w systemie e-TOLL, ale chcecie rozliczać się za pomocą e-biletów autostradowych? Tłumaczymy, co powinniście zrobić

Kierowca może wybrać, czy rejestruje się w systemie e-TOLL i rozlicza na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych np. przez apkę e-TOLL PL, czy będzie przed przejazdem kupował e-bilet

W połowie ubiegłego roku wprowadzony został nowy system poboru opłat drogowych. Wymiana viaTOLL na e-TOLL w największym stopniu dotyczyła kierowców jeżdżących pojazdami ciężkimi, którzy są zobowiązani za jego pomocą rozliczać się za korzystanie z dróg państwowych. Odczuwają ją jednak także posiadacze pojazdów lekkich, ponieważ zmienił się sposób pobierania opłat za przejazdy po państwowych odcinkach autostrad A2 i A4.

Od 1 grudnia za przejazd po odcinkach A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica nie można już płacić przy bramkach. Kierowcy pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 t mają wybór, czy zarejestrują się w systemie e-TOLL i tak jak posiadacze pojazdów ciężkich będą się rozliczać na podstawie danych geolokalizacyjnych, czy też zdecydują się na opłacanie przejazdu za pomocą e-biletów autostradowych (o których więcej przeczytacie w dalszej części tekstu).

Przeczytajcie także: Urządzenia Yanosika można wykorzystywać do rozliczeń w systemie e-TOLL

Ponieważ przy starcie systemu głośno było szczególnie o tej pierwszej opcji, część kierowców zdecydowała się założyć konto w systemie e-TOLL i pobrać aplikację e-TOLL PL, za pomocą której można przekazywać swoje dane geolokalizacyjne potrzebne do rozliczenia. Jak się jednak okazuje, e-TOLL PL nie cieszy się dobrą opinią wśród kierowców, którzy narzekają m.in. na konieczność jeżdżenia z włączoną aplikacją i na system płatności. Dlatego szczególnie dla posiadaczy pojazdów lekkich, którzy korzystają z autostrad incydentalnie, dogodniejsze może być kupowanie e-biletów autostradowych, które można nabyć w formie papierowej lub w elektronicznej za pomocą jednej z kilku aplikacji mobilnych.

Ci kierowcy, którzy zarejestrowali się już w e-TOLL, mają jednak wątpliwości dotyczące możliwości zmiany systemu rozliczania. O ich rozwianie poprosiłam Ministerstwo Finansów. – Wybór jednej z metod nie oznacza braku możliwości skorzystania z innej. Jeżeli użytkownik dotychczas opłacał swoje przejazdy po ww. odcinkach autostrad korzystając z aplikacji e-TOLL PL i chce z tej metody zrezygnować, może wyrejestrować się z systemu e-TOLL oraz zawnioskować o zwrot środków, które znajdują się na jego Internetowym Koncie Klienta – wyjaśniają przedstawiciele MF.

Jak to zrobić? Kierowcy mają do wyboru jedną z trzech metod. Dyspozycję wyrejestrowania można złożyć z poziomu Internetowego Konta Klienta, za pomocą którego użytkownik rejestrował się w systemie e-TOLL. Można również wysłać formularz wyrejestrowania z systemu e-TOLL na adres kontakt@etoll.gov.pl. Ewentualnie sprawę można załatwić osobiście w jednym z Miejsc Obsługi Klienta.

Przy czym wyrejestrowanie się nie jest konieczne, aby móc korzystać z innej metody rozliczania.

Przeczytajcie także: W apce SkyCash dostępne już bilety autostradowe na A2 i A4

Jeśli kierowca postanowi opłacać przejazd za pomocą e-biletów autostradowych, powinien pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiedni bilet przed wjazdem na płatny odcinek autostrady. Do zakupu biletu niezbędne jest podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, daty i godziny planowanego rozpoczęcia przejazdu (od tego momentu bilet będzie ważny przez 48 godzin) oraz miejsca wjazdu i zjazdu z autostrady. Tradycjonaliści kupią bilet w formie papierowej na wybranych stacjach Orlenu, a od niedawna także Lotosu.

Zwolennicy rozwiązań mobilnych mogą natomiast uregulować należność za pomocą jednej z kilku aplikacji. E-bilety autostradowe można kupić u partnerów systemu e-TOLL, którymi obecnie są: Autopay, mPay, Orlen z aplikacjami Orlen Pay i mFlota, Platforma Detalistów udostępniająca apkę Spark, a także SkyCash. Opłacanie przejazdu w większości tych aplikacji wygląda podobnie, a o wyborze jednej z nich zdecydują pewnie wcześniejsze przyzwyczajenia użytkowników. Wyraźnie odróżnia się jedynie Autopay, które postanowiło zwolnić swoich użytkowników z konieczności określania czasu i trasy przejazdu oraz manualnego zakupu biletu. Dzięki wykorzystaniu geofencingu apka sama wykrywa, kiedy użytkownik znajduje się w strefie wjazdu lub zjazdu z płatnej autostrady i kupuje dla niego odpowiedni bilet. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytacie tutaj.

Należy wspomnieć, że własne rozwiązanie do sprzedaży biletów przygotowało też MF. To aplikacja e-TOLL Bilet, z której – w przeciwieństwie do e-TOLL PL – można korzystać bez rejestracji w systemie e-TOLL. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych apek kierowcy kupią za jej pomocą e-bilet autostradowy w formie elektronicznej. Użytkownicy znajdą w niej także historię swoich przejazdów oraz będą mogli pobrać potwierdzenie zakupu e-biletu autostradowego w formie PDF. Jak bowiem informuje Ministerstwo Finansów, taki bilet jest dowodem wniesienia opłaty za przejazd autostradą i stanowi podstawę do rozliczenia. Za bilety kupione tą metodą nie wystawia się faktur VAT.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies