Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Coraz bliżej startu e-TOLL. Czego mogą się spodziewać kierowcy?

Za pomocą e-TOLL nie tylko kierowcy ciężarówek będą mogli płacić za przejazd odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica

Ruszyła strona internetowa nowego systemu poboru opłat drogowych e-TOLL. Na etoll.gov.pl znaleźć można informacje o zasadach przejścia z viaTOLL do e-TOLL, o wysokości stawek, kategoriach pojazdów podlegających opłatom czy o sieci dróg płatnych. Przygotowano także kalkulator, za pomocą którego można obliczyć należną opłatę za przejazd. Obecnie witryna działa w dwóch wersjach językowych, a docelowo będzie dostępna w dziewięciu – oprócz już udostępnionych polskiej i angielskiej, również w: niemieckiej, czeskiej, słowackiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej i rosyjskiej.

Przeczytajcie także: Płatności Allegro Pay jeszcze łatwiejsze

Uruchomienie strony to krok zapowiadający start samego systemu e-TOLL, w ramach którego opłaty zaczną być pobierane już w pierwszej połowie czerwca. Po okresie przejściowym nowy system zastąpi stare rozwiązanie, czyli viaTOLL. Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne.

Dane geolokalizacyjne będzie można przekazywać za pośrednictwem urządzenia pokładowego, zewnętrznego systemu lokalizacyjnego, ale także za pomocą przygotowanej w tym celu darmowej aplikacji mobilnej e-TOLL PL. Co również ważne dla kierowców, nie będą musieli podpisywać umowy, wystarczy jedynie rejestracja. Użytkownik założy konto i będzie miał dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług online. Moduł do rejestracji zostanie uruchomiony na stronie w drugiej połowie maja.

Podobnie jak stare rozwiązanie, tak i e-TOLL to system obowiązkowy w przypadku pojazdów ciężkich. Dobrowolnie będą mogli z niego natomiast korzystać również kierowcy poruszający się pojazdami o masie poniżej 3,5 t. Od momentu uruchomienia systemu e-TOLL będzie można za jego pomocą zapłacić za przejazd płatnymi odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica, wykorzystując do tego np. aplikację e-TOLL PL.

Przeczytajcie także: Prawie wszystkie płatności kartami w Polsce są zbliżeniowe

Zainteresowanie tym systemem płatności może wzrosnąć z uwagi na planowane zmiany w zakresie metod poboru opłat. Zgodnie z nowelizacją Ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym tylko do 30 listopada tego roku za przejazd autostradą będzie można płacić tradycyjnie przy szlabanie, na podstawie biletu autostradowego.

Od 1 grudnia kierowcy będą się rozliczać albo na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazanych do systemu e-TOLL, o czym wyżej, albo na podstawie elektronicznego biletu autostradowego, który każdorazowo będzie obowiązywał w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę. Zakup e-biletu będzie możliwy zarówno online, jak i w formie wydrukowanego biletu na stacji paliw czy w kiosku.

Sprzedaż biletów autostradowych będą mogli prowadzić przedsiębiorcy na podstawie umowy zawartej z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Jak zaznaczono, pozwoli to na interoperacyjność z odcinkami koncesyjnymi, na których już obecnie można płacić z wykorzystaniem videotollingu i aplikacji integratorów płatności. Jak mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, sprzedażą biletów na przejazdy odcinkami A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica zainteresowane jest m.in. Autopay, operator aplikacji do wnoszenia opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrad AmberOne A1 i A4 Katowice – Kraków.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies