Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prawie wszystkie płatności kartami w Polsce odbywają się już zbliżeniowo. Ich udział w IV kw. 2020 r. wynosił 94,9 proc.

Najnowsze dane na temat płatności kartami zbliżeniowymi opublikował właśnie Narodowy Bank Polski

Z raportu NBP dotyczącego rynku kart płatniczych w Polsce w IV kw. 2020 r., który przed chwilą pojawił się na stronie internetowej banku centralnego, wynika, że w okresie październik-grudzień ubiegłego roku niemal wszystkie płatności kartami w sklepach stacjonarnych odbywały się zbliżeniowo. Ich udział wynosił bowiem 94,9 proc., co oznacza wzrost w porównaniu z danymi za III kw. 2020 r. o 0,4 pkt. proc. oraz o 5,5 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim okresem roku 2019.

Przeczytajcie także: Liczba kart w Polsce znowu wzrosła

NBP podał również dane dowodzące rekordowego udziału płatności zbliżeniowych w wartości płatności kartami w terminalach. Udział ten wynosił w IV kw. 2020 r. 90,1 proc. po wzroście z 89,2 proc. kwartał wcześniej. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 90 proc. Zwiększyła się także średnia wartość płatności zbliżeniowej, z 57 zł na koniec września do 61,5 zł w IV kw. 2020 r.

Przeczytajcie także: Liczba terminali w Polsce już oficjalnie przekroczyła milion

Natomiast z większością pozostałych informacji zawartych w opublikowanym dziś raporcie NBP mogliście zapoznać się w serwisie cashless.pl już wcześniej. Teksty na ten temat były publikowane przy okazji aktualizacji przez NBP pod koniec kwietnia danych w tabelach statystycznych dotyczących rynku kart płatniczych w Polsce. Wtedy pisaliśmy m.in. o liczbie kart na polskim rynku, wzroście liczby terminali płatniczych oraz pogarszającej się sytuacji w branży bankomatowej.

W dzisiejszym raporcie NBP warto może jeszcze zwrócić uwagę na udział poszczególnych organizacji płatniczych w polskim rynku kart. Mastercard i Visa mają prawie po połowie tego rynku, odpowiednio 48,1 proc. oraz 51,3 proc.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies