Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To już całkiem oficjalne: liczba terminali w Polsce przekroczyła milion

Z najnowszych danych NBP wynika, że w grudniu ubiegłego roku na polskim rynku działało 1,027 mln terminali płatniczych

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące rynku kart płatniczych w ostatnim okresie ubiegłego roku. Wśród nich znalazła się także informacja o liczbie terminali płatniczych. Jak się okazuje, w grudniu ubiegłego roku było ich ponad 1,027 mln. Był to więc pierwszy raz w historii polskiego rynku, gdy liczba tych urządzeń przekroczyła milion.

Przeczytajcie także: NBP podał, że w Polsce jest już 43,7 mln kart płatniczych

Co ciekawe Ministerstwo Finansów już w lipcu ubiegłego roku ogłosiło przekroczenie bariery miliona urządzeń płatniczych w Polsce, czego nie potwierdzały wówczas statystyki banku centralnego. Jak się okazało, resort finansów wziął pod uwagę także terminale obsługiwane przez zagranicznych operatorów działających w Polsce na zasadzie paszportu europejskiego i nie raportujących do NBP. Operatorzy ci mają zarządzać siecią kilkudziesięciu tysięcy terminali. Wziąwszy je pod uwagę można więc założyć, że w Polsce działa już ok. 1,1 mln POS-ów.

Natomiast z opublikowanych wczoraj statystyk NBP wynika, że już wszystkie terminale na polskim rynku obsługują karty zbliżeniowe a prawie wszystkie (bez kilkudziesięciu sztuk) także bezstykowe płatności mobilne takie jak Apple Pay czy Google Pay. Z ciekawostek warto też wspomnieć, że na koniec 2020 r. było ponad 353 tys. terminali, w których można było skorzystać z cashbacku, czyli wypłaty gotówki przy okazji płatności za zakupy.

Przeczytajcie także: Oto implant, którym można płacić jak kartą

Natomiast najnowsze dane NBP pokazują także postępujący wzrost liczby kart na polskim rynku oraz załamanie w liczbie transakcji, co można tłumaczyć blokadą gospodarczą wprowadzoną przez rząd pod koniec ubiegłego roku. Więcej na ten temat w tekście Najnowsze dane z NBP za IV kw. 2020 r. Liczba kart znów wzrosła, ale transakcyjność załamała się w wyniku lockdownu. Wkrótce w serwisie cashless.pl znajdziecie też tekst na temat sytuacji na rynku bankomatów oraz przełomowego wydarzenia w historii Blika.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies