Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Coraz gorsza sytuacja na rynku bankomatów. Zmniejsza się liczba urządzeń, spada liczba i wartość transakcji

Z danych NBP wynika, że pod względem liczby bankomatów polski rynek wrócił do 2015 r.

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące sytuacji na rynku kart płatniczych w IV kw. 2020 r. Wśród nich znalazły się także statystyki dotyczące bankomatów. Bank centralny podał więc, że kolejny kwartał z rzędu spadła liczba urządzeń. W grudniu ub. roku było ich ponad 21,8 tys. sztuk, o 125 sztuk mniej niż we wrześniu 2020 r. oraz o 875 mniej niż na koniec 2019 r. Pod względem liczby bankomatów polski rynek wrócił do 2015 r.

Przeczytajcie także: Liczba terminali w Polsce przekroczyła milion

Niekorzystne trendy dla operatorów bankomatów trwają również jeśli chodzi o liczbę i wartość transakcji. Pierwszy z tych wskaźników już od dłuższego czasu wykazywał tendencję malejącą, ale przedstawiciele branży bankomatowej pocieszali się, że wciąż rośnie wartość wypłat. Ale i to się zmienia. Obecnie maleje także wartość wypłat i jest już niższa niż wartość transakcji bezgotówkowych kartami odnotowywana w tym samym okresie.

NBP podał, że w okresie październik-grudzień 2020 r. liczba wypłat gotówki z bankomatów wyniosła bez mała 118,8 mln a ich wartość – niecałe 81,4 mld zł (kwartał wcześniej było to odpowiednio 136,4 mln oraz 85,4 mld zł).

Przeczytajcie także: Liczba kart w Polsce wciąż rośnie

Lepiej przedstawia się natomiast sytuacja operatorów, jeśli uwzględnić wpłatomaty. Liczba tych urządzeń zwiększa się – na koniec grudnia 2020 r. funkcjonowało 8788 takich maszyn, czyli było ich o 170 więcej niż we wrześniu ub. roku oraz o 565 więcej niż w grudniu 2019 r. Jednak liczba i wartość wpłat w ostatnim okresie ubiegłego roku także się zmniejszyły. Niewątpliwie wpływ na to miała blokada gospodarcza wynikająca z walki z koronawirusem, bo za znaczącą część transakcyjności we wpłatomatach odpowiadają przedsiębiorcy deponujący swoje utargi. Poniżej szczegółowe dane.


KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies