Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aplikacja e-TOLL PL jest już do pobrania. Dziś rusza nowy system poboru opłat na autostradach

Za pomocą apki e-TOLL PL można płacić za przejazdy na odcinkach państwowych autostrad: A4 między Wrocławiem a Sośnicą oraz A2 między Koninem a Strykowem

Ze sklepów Google Play i App Store można już pobrać aplikację e-TOLL PL. Korzystać z niej mogą posiadacze samochodów osobowych przy regulowaniu należności za przejazd na odcinkach państwowych autostrad: A4 między Wrocławiem a Sośnicą oraz A2 między Koninem a Strykowem, a także właściele pojazów o masie powyżej 3,5 t zobowiązani do płatności za przejazdy nie tylko autostradami, ale i wybranymi, innymi drogami krajowymi.

Nowa rządowa apka to element szerszych zmian dotyczących sposobu wnoszenia opłat za przejazdy drogami, o których mogliście przeczytać już w serwisie cashless.pl w artykułach: Coraz bliżej startu e-TOLL. Czego mogą się spodziewać kierowcy? oraz Aplikacja e-TOLL PL pozwoli opłacać podróż państwowymi autostradami. Bramki wkrótce znikną – ustawa już podpisana.

Przeczytajcie także: Autooszczędzanie w IKO

Zgodnie z nowymi zasadami 1 grudnia tego roku zniknąć mają szlabany, a wraz z nimi punkty manualnego poboru opłat. Za przejazd autostradą będzie się zaś płacić, kupując bilet np. na stacji benzynowej, korzystając ze specjalnego urządzenia albo właśnie aplikacji mobilnej e-TOLL PL. Obecnie trwa okres przejściowy, w czasie którego obowiązują oba systemy poboru opłat – zarówno stary, jak i nowy, który wystartował dziś. Dla użytkowników, którzy nie wnoszą manualnie opłaty przy bramce, wyznaczone zostały prawe skrajne pasy przejazdowe. Z pasów tych, oznaczonych symbolem e-TOLL, należy korzystać zarówno przy wjeździe, jak i przy zjeździe z autostrady.

Aby móc opłacać przejazdy za pośrednictwem apki, trzeba zarejestrować pojazd w Internetowym Koncie Klienta, dostępnym przez stronę www, i podać tam identyfikator wygenerowany w aplikacji. Jak wynika z regulaminu oprogramowania, przed wjazdem na autostradę należy kliknąć przycisk "Rozpocznij przejazd" lub "Konfiguruj przejazd" (w zależności od rodzaju przejazdu), aby zacząć przekazywać dane geolokalizacyjne na potrzeby przejazdów płatnych i/lub przejazdów objętych systemem elektronicznego nadzoru transportu (SENT). Funkcja "Zakończ przejazd" pozwala zakończyć przejazd i wstrzymać przekazywanie danych geolokalizacyjnych.

Przeczytajcie także: Klarna wchodzi do Polski

Rozliczanie płatności może się odbywać w jednym z dwóch trybów: środki mogą być pobierane z konta przedpłaconego lub konta z odroczoną płatnością (przy czym ta druga opcja wymaga ustanowienia zabezpieczenia w postaci wpłaty pieniężnej lub gwarancji). Konto można doładowywać przez Internetowe Konto Klienta lub przez aplikację mobilną, wykorzystując do tego karty płatnicze, karty flotowe, Blika lub przelewy pay by link. Tymi samymi metodami można przez IKK uregulować notę obciążeniową wystawioną w przypadku kont z odroczoną płatnością, możliwa jest też płatność przelewem na wskazany w nocie numer rachunku bankowego.

Zgodnie z założeniami ustawy sprzedaż biletów autostradowych będą mogli prowadzić przedsiębiorcy na podstawie umowy zawartej z szefem KAS. Pozwoli to przede wszystkim na regulowanie należności poprzez istniejące już rozwiązania do wnoszenia opłat na odcinkach koncesyjnych z wykorzystaniem videotollingu i aplikacji integratorów płatności. Jak dowiedziałam się od Ministerstwa Finansów, przedsiębiorcy będą musieli przejść testy integracyjne i złożyć zabezpieczenie, a od sprzedaży będą otrzymywać prowizję. Na razie nie słychać, by któryś z operatorów, takich jak Autopay, SkyCash czy IKO, już udostępnił swoim klientom funkcję wnoszenia opłaty za przejazdy po państwowych odcinkach autostrad, ale – jak mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl – firmy są tym zainteresowane.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies