Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aplikacja e-TOLL PL pozwoli opłacać podróż państwowymi autostradami. Bramki wkrótce znikną – ustawa już podpisana

Choć na stronie systemu e-TOLL znajduje się informacja, że aplikację mobilną można już pobrać, w marketach App Store i Google Play na razie nie można jej znaleźć

Andrzej Duda podpisał kilka dni temu ustawę, na mocy której zmieni się sposób wnoszenia opłat za przejazdy państwowymi autostradami. Chodzi o odcinek A4 między Wrocławiem a Sośnicą oraz A2, między Koninem a Strykowem. Obecnie należy tam zatrzymać się na bramce wjazdowej czy zjazdowej i pobrać oraz opłacić bilet autostradowy. Zgodnie z nowymi zasadami zapisanymi w podpisanej właśnie ustawie, bramki mają zniknąć 1 grudnia 2021 r. Opłatę będzie można wnosić, kupując bilet np. na stacji benzynowej, korzystając ze specjalnego urządzenia albo aplikacji mobilnej e-TOLL PL.

Przeczytajcie także: Coraz bliżej do startu e-TOLL

Na rządowej stronie internetowej poświęconej systemowi e-TOLL znajduje się informacja, że aplikacja mobilna jest już do pobrania na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Mnie jednak nie udało się jej jeszcze znaleźć ani w Google Play, ani w App Store. Z aplikacji będą mogli korzystać nie tylko kierowcy autobusów czy TIR-ów, ale także samochodów osobowych.

Z informacji operatora systemu e-TOLL wynika, że po zainstalowaniu aplikacji generuje ona identyfikator, który następnie należy podać w Internetowym Koncie Klienta, dostępnym przez stronę www (można do niego zalogować się np. za pomocą aplikacji mObywatel czy Profilu Zaufanego). Następnie należy przypisać do apki samochód, w którym będzie używana, i można jechać. Jednak, jak pisze operator systemu e-TOLL, po zakończeniu przejazdu trzeba będzie to odnotować w aplikacji. Płatność realizowana będzie np. z rachunku przedpłaconego, który można zasilać przelewem zwykłym, kartą, pay by linkiem lub Blikiem.

Przeczytajcie także: Z państwowych autostrad znikną szlabany

Im dłużej czytam o nowej apce, tym coraz bardziej wydaje mi się, że jej twórcy nadmiernie skomplikowali e-TOLL PL. Być może ten pogląd zrewiduję, gdy aplikację będę mógł przetestować na żywo. Ale, wnosząc po opisie, proces aktywacji jest z poprzedniej epoki, gdyż nie można go przeprowadzić w modelu mobile only, a więc od początku do końca w aplikacji. Podobnie przestarzały wydaje się też system rozliczeń oparty na wirtualnej portmonetce, a nie najwygodniejszym i stosowanym dziś powszechnie powiązaniu z aplikacją karty bankowej. Niezrozumiała jest także konieczność kończenia przejazdu w apce.

Otwarte pozostaje pytanie, czy z systemem e-TOLL będą mogli zintegrować się operatorzy aplikacji mobilnych oferujących płatności za przejazdy autostradami prywatnymi (Autopay, SkyCash i IKO). Jeżeli nie, będzie to oznaczać, że podróżując po Polsce płatnymi odcinkami dróg i chcąc regulować należności za to w nowoczesny sposób, trzeba będzie mieć przynajmniej dwie aplikacje na swoim smartfonie.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies