Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ministerstwo Finansów przestało wierzyć w e-TOLL PL? Kierowcy osobówek mają korzystać z e-TOLL PL BILET

Bilety autostradowe można kupować już nie tylko na wybranych stacjach i u kilku operatorów aplikacji mobilnych, ale też w rządowej apce do systemu e-TOLL, ale nie znanej już wczesniej e-TOLL PL

Ministerstwo Finansów i podlegająca mu Krajowa Administracja Skarbowa zachęcają kierowców samochodów osobowych do korzystania z aplikacji e-TOLL PL BILET, w której można kupić e-bilet autostradowy, czyli opłacić jednorazowy przejazd płatnym odcinkiem autostrady. Ma to być "najszybsza i najwygodniejsza formy płatności za przejazd autostradą na państwowych odcinkach A2 i A4".

Przeczytajcie także: Blue Media z nowym inwestorem

Wygląda na to, że resort wycofuje się z proponowania kierowcom pojazdów lekkich instalacji podstawowej aplikacji e-TOLL PL, reklamowanej już przy starcie całego systemu e-TOLL. Obecnie ministerstwo tłumaczy, że apka "e-TOLL PL jest bezpłatną alternatywą dla urządzeń OBU/ZSL i została przygotowana głównie z myślą o użytkownikach pojazdów ciężkich". To zatem rozwiązanie zapasowe, chociaż jeszcze niedawno było promowane jako proste i preferowane narzędzie do płacenia za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad. Zmiana podejścia może wynikać z faktu, że kierowcy nie zostawili na tym narzędziu suchej nitki, o czym świadczą m.in. recenzje użytkowników aplikacji w marketach Google i Apple.

Apka już w okresie próbnym wzbudzała kontrowersje m.in. z uwagi na śledzenie przejazdów i wysoki poziom skomplikowania – np. w zakresie płatności, co szczególnie doskwierać może kierowcom pojazdów lekkich, korzystającym z autostrad incydentalnie. Trudno było w tym upatrywać ułatwienia w zestawieniu ze stosowanymi do grudnia manualnymi opłatami na bramkach. Ministerstwo zareagowało na tę sytuację, wprowadzając kolejną aplikację, czyli wspomniany już e-TOLL PL BILET. Została ona udostępniona użytkownikom pod koniec listopada, a zatem na krótko przed wprowadzeniem nowych rozwiązań w zakresie opłat za przejazdy. Umożliwia rozliczanie się za przejazd nie na podstawie danych geolokalizacyjnych (jak e-TOLL PL), ale dzięki biletowi autostradowemu dla pojazdów lekkich.

Przeczytajcie także: Citi wprowadza karty wirtualne

Aby w e-TOLL PL BILET kupić elektroniczny bilet autostradowy, należy podać numeru rejestracyjnego auta oraz określić czas i trasę przejazdu. Jest łatwiej niż w przypadku e-TOLL PL, ale i w tym przypadku użytkownicy wskazują na liczne błędy, braki i niedociągnięcia. Na razie jedyną dostępną formą płatności są karty, w apce nie ma mapy z nazwami wjazdów (a te trzeba znać, określając trasę przejazdu), kierowcy nie mogą reagować na zdarzenia na drodze (np. konieczność wybrania innego zjazdu) albo uzyskać faktury za opłacone bilety. Ministerstwo co prawda zapewnia, że pracuje nad niektórymi problemami, ale nie wiadomo, kiedy się z nimi upora.

Alternatywnie e-bilety kierowcy mogą już kupować w aplikacjach Spark, mPay, Autopay czy Orlen Pay. Kierowcy mogą też nabywać bilety na stacjach paliw Orlenu. Podsumowując: kierowcy wybierający tradycyjne metody zakupu zostali pozbawieni możliwości płacenia za przejazd na bramkach. Nowe rozwiązanie miało upłynnić ruch i ułatwić życie podróżującym. Szybko okazało się, że zadziałało to w przeciwnym kierunku: kierowcy zamiast przed autostradowym szlabanem mogą teraz płacić za przejazd na stacjach benzynowych. Wybranych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies