Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wraca temat paneuropejskiego systemu kartowego. Czy PEPSI będzie miała szansę konkurować z Mastercardem i Visą?

Inicjatywę stworzenia europejskiej karty płatniczej podjęło 20 banków, głównie niemieckich i francuskich

Zachodnioeuropejskie media rozpisują się na temat nowej inicjatywy podjętej przez największe europejskie banki i mającej na celu stworzenie systemu konkurencyjnego dla amerykańskich organizacji Mastercard i Visa oraz chińskiej UnionPay. PEPSI, czyli Pan-European Payment System Initiative miałaby też pozwolić na konkurowanie w obszarze płatności z amerykańskimi i chińskimi gigantami technologicznymi, takimi jak Apple, Google czy Alibaba.

Przeczytajcie także: Więcej Google Pay i Garmin Pay w Polsce

Z informacji opublikowanych m.in. przez brusselstimes.com wynika, że do inicjatywy przystąpiło 20 dużych europejskich banków, głównie niemieckich i francuskich. Carlo Bovero, odpowiedzialny za biznes kartowy w BNP Paribas potwierdził, że odbyły się już w tej sprawie pierwsze rozmowy z udziałem przedstawicieli wielu instytucji finansowych reprezentujących, jak to określono, znaczną część Europy.

Warto przypomnieć, że PEPSI to nie pierwsza próba utworzenia ogólnoeuropejskiego systemu kartowego. Podobny pomysł narodził się w 2007 r. pod nazwą Euro Alliance of Payment Schemes (EAPS). Wówczas miał być to międzynarodowy system kart debetowych, który miał wykorzystywać istniejącą w Europie infrastrukturę finansową. Pomysł został zarzucony w 2013 r. Swego czasu również w Polsce narodziła się koncepcja reaktywowania polskiego systemu kartowego. Ostatecznie w jego miejsce pojawił się system płatności mobilnych Blik.

Przeczytajcie także: PKO wprowadził Inwestomat

Natomiast ostatnie doniesienia z Europy Zachodniej zdają się wskazywać, że tamtejsze instytucje coraz mocniej obawiają się uzależnienia od amerykańskich i azjatyckich technologii. Wyrazem tego może być m.in. uchwalenie przez niemiecki parlament ustawy, która może zmusić firmę Apple do otwarcia interfejsu płatniczego w produkowanych przez nią smartfonach wykorzystywanego do Apple Pay. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście "Nie udało się w Australii, uda się w Europie? Niemiecki parlament uchwalił ustawę, która zmusza Apple do otwarcia interfejsu płatniczego".

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies