Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie udało się w Australii, uda się w Europie? Niemiecki parlament uchwalił ustawę, która zmusza Apple do otwarcia interfejsu płatniczego

Przedstawiciele Apple są zaskoczeni ustawą i krytykują ją utrzymując, że zmniejszy ona bezpieczeństwo korzystania z płatności mobilnych

Niemiecki parlament wprowadził poprawki do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, które mogą mieć kolosalne konsekwencje dla producenta iPhone’ów i operatora płatności mobilnych Apple Pay. Jak donosi Finextra, zgodnie z nowym prawem Apple będzie zmuszone otworzyć interfejs płatniczy w produkowanych przez siebie smartfonach.

Przeczytajcie także: Apple walczy o australijski rynek płatności

O co dokładnie chodzi? Na rynku dostępne są różne systemy płatności mobilnych, takie jak Apple Pay, Samsung Pay czy Google Pay. Wiele z nich może działać na różnych smartfonach, np. Google Pay można zainstalować na wielu urządzeniach z systemem Android, także na samsungach, mimo że ich producent oferuje własne rozwiązanie w tym obszarze. Ale na iPhone’ach działa tylko Apple Pay, gdyż w tym wypadku dostęp do interfejsu płatniczego jest zablokowany przez producenta.

I właśnie to mogą zmienić niemieckie przepisy. Zgodnie z przyjętymi regulacjami, które mają wejść w życie w przyszłym roku, operatorzy infrastruktury pieniądza elektronicznego będą mieli obowiązek udostępnić swoje narzędzia podmiotom zewnętrznym za rozsądną opłatą. Amerykanie nie kryją zaskoczenia takim obrotem sprawy. I dowodzą, że wprowadzenie nowych regulacji oznaczać będzie zmniejszenie bezpieczeństwa danych osobowych i finansowych klientów.

Przeczytajcie także: Apple Pay dla klientów byłego Euro Banku

Co ciekawe niemiecki przypadek to nie pierwszy raz w historii, gdy Apple musi walczyć o utrzymanie kontroli nad interfejsem płatniczym. Kilka lat temu firma stoczyła batalię o dostęp do niego z największymi bankami w Australii. Te zarzuciły Amerykanom łamanie zasad uczciwej konkurencji. Wówczas jednak sądy antymonopolowe stanęły po stronie producenta smartfonów z Cupertino. Mogliście przeczytać o tym w tekście "Apple: nie będzie negocjacji z żadnym bankiem w kwestii dostępu do anten NFC w iPhone’ach".

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies