Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejna kasa wirtualna z homologacją GUM-u. Xpay przygotował tzw. kasę ogólnego przeznaczenia

Xpay czeka także na homologację kas dla przewoźników oraz do maszyn vendingowych

Główny Urząd Miar dopuścił do użytku nową wirtualną kasę fiskalną. Oprogramowanie zostało przygotowane przez firmę Xpay i jest to kasa ogólnego przeznaczania, co oznacza, że mogą z niej korzystać podmioty ze wszystkich branż określonych w rozporządzeniu MF.

Kasę można będzie instalować na dowolnym urządzeniu z systemem Android – może to być tablet, smartfon, ale też androidowy terminal płatniczy. Xpay dostarcza także oprogramowanie sprzedażowe oraz współpracuje z kilkoma dostawcami terminali – obecnie są to Viva Wallet, Worldline oraz ITCARD, a w planach ma kolejne integracje. W rezultacie może zaoferować klientowi rozwiązanie typu all-in-one, czyli system sprzedażowy, kasę oraz terminal w jednym.

Przeczytajcie także: Blik Płacę Później w VeloMarkecie

Oprogramowanie Xpay przystosowane jest do potrzeb branży HoReCa i ma funkcje związane z zamawianiem czy obsługą stolików. Przy wprowadzaniu swojego rozwiązania na rynek podmiot zamierza korzystać ze wsparcia partnera, którego nazwy jeszcze nie ujawniono, podobnie jak marki, pod którą Xpay zamierza oferować swoją kasę i system.

Niezależnie od tego bardziej rozbudowanego narzędzia podmiot planuje zaproponować swoją kasę także mniejszym biznesom, do obsługi jednostanowiskowej, np. food trackom czy niewielkim sklepom. Tego typu użytkownicy będą mogli samodzielnie pobrać kasę z marketu z aplikacjami, a Xpay pomoże ją zafiskalizować. W rozmowie z serwisem cashless.pl Krzysztof Jagielski, prezes firmy, zapowiedział, że pojawienia się aplikacji wirtualnej kasy fiskalnej w Google Play można się spodziewać już w kwietniu. Wyjawił również, że trwa proces certyfikacyjny dwóch kolejnych kas opracowanych przez zespół Xpay. Firma ubiega się o homologację kas specjalnego przeznaczenia: dla przewoźników oraz do maszyn vendingowych.

Przeczytajcie także: Właściciel PolCardu chce przejąć Shift4

Przy okazji warto przypomnieć, że pierwszą otwartą kasą aplikacyjną przeznaczenia ogólnego, która uzyskała homologację, było oprogramowanie przygotowane przez firmę Wirtualne Kasy Fiskalne. Wcześniej na rynku pojawiło się kilka wirtualnych kas fiskalnych, ale bardziej wyspecjalizowanych. To np. iPOS pocket – wirtualna kasa fiskalna zainstalowana na terminalu płatniczym, stworzona na potrzeby Bolta eKasa Novitiusa, rozwiązania Elzabu dla Ubera, czy dla myjni samochodowych. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać też o rozwiązaniu przeznaczenia ogólnego – Kasa123 Aplikasa, przygotowanym przez Taxity.

Jeśli zaś chodzi o listę podmiotów uprawnionych do ewidencjonowania przychodów za pomocą kas aplikacyjnych, to jest ona dość ograniczona, a w dużej mierze znajdują się na niej biznesy niszowe. Najliczniejszą grupą podatników, którzy mogą korzystać z takiego rozwiązania, stanowią przedstawiciele branży HoReCa, taksówkarze oraz myjnie samochodowe. W zeszłym roku Ministerstwo Finansów zdecydowało się poszerzyć katalog uprawnionych podmiotów w dość zaskakującym kierunku – dopisując do niego ochotniczą straż pożarną oraz koła gospodyń wiejskich. Więcej na ten temat w artykule: Nie tylko OSP, ale i koła gospodyń wiejskich mogą już korzystać z wirtualnych kas fiskalnych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies