Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bankowość dla najmłodszych. Zobaczcie, które banki oferują karty dla dzieci poniżej 13 roku życia

Karty płatnicze dla młodszych dzieci ma w ofercie co najmniej osiem instytucji. W części przypadków plastik wydawany jest do konta dziecka, w innych – do rachunku, którego posiadaczem jest rodzic

Wygląda na to, że w 2024 roku możemy się spodziewać znacznego poszerzenia oferty kont dla dzieci poniżej 13 r.ż. Wiadomo już, że w nadchodzących miesiącach nowe produkty dla tej grupy wiekowej planują przedstawić Alior, VeloBank, Santander, ING oraz Credit Agricole, a pierwszych wdrożeń można się spodziewać już w I kwartale tego roku. W serwisie cashless.pl będziemy opisywać nowe konta juniorskie, kiedy tylko pojawi się więcej szczegółów na ich temat. Tymczasem warto przyjrzeć się także ofertom już teraz dostępnym na rynku.

Konta dla starszych dzieci (powyżej 13 r.ż.) to w polskiej bankowości standard. A jaki wybór mają rodzice i opiekunowie młodszych dzieci? Wcale nie tak ograniczony, jak mogłoby się zdawać. Z przeprowadzonej wśród banków ankiety wynika, że znaczna część instytucji umożliwia zakładanie rachunków młodszym dzieciom, a co najmniej osiem wprowadza młodych klientów w świat płatności bezgotówkowych, umożliwiając im korzystanie z karty płatniczej. Opis oferty tych właśnie banków znajdziecie poniżej w porządku alfabetycznym. W większości przypadków korzystanie z karty oraz z bankomatów nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Przeczytajcie także: Można już zastrzegać PESEL w apce mObywatel

W BNP Paribas rodzice dzieci poniżej 13 r.ż. mogą założyć konto Samodzielniaka oraz konto Karty Samodzielniaka. To pierwsze można otworzyć dziecku nawet tuż po jego urodzeniu, jednak do 13 r.ż. młody klient nie będzie mógł wypłacać z niego pieniędzy. W kontekście naszego zestawienia ciekawsze jest zatem to drugie – konto Karty Samodzielniaka to dodatkowy rachunek dla osoby dorosłej, do którego może zostać wydana karta debetowa Mastercard dla dziecka w wieku od 7 do 13 lat. Młody posiadacz plastiku może płacić kartą w sklepach stacjonarnych i wypłacać środki w bankomatach. Narzędzie płatnicze jest dostępne zarówno w formie tradycyjnej karty, jak i mikrokarty w opasce na rękę (za obsługę tej drugiej bank pobiera opłatę w wysokości 1 zł miesięcznie).

Jak wspomniałam na wstępie, jednym z banków, które mają w planach rozwój oferty dla młodszych dzieci, jest ING. Instytucja zamierza wprowadzić konta dla użytkowników poniżej 13 r.ż., z dostępem do bankowości internetowej, a także m.in. z opcją digitalizacji karty na telefonach z Androidem czy wykonywania przelewów na telefon Blik. Póki jednak te plany nie zostaną zrealizowane, młodszym klientom ING oferuje jedynie karty przedpłacone Mastercard. Kartę taką rodzic zamawia dla dziecka w Moim ING, gdzie też ją obsługuje – zasila odpowiednimi kwotami, ustala limity płatności, wypłat gotówki i zakupów w internecie.

Z kolei klienci mBanku mogą założyć dla swoich pociech eKonto Junior (posiadaczem rachunku pozostaje rodzic). Wydawana do eKonta Junior karta może mieć formę tradycyjnego plastiku z logo Visy lub opaski płatniczej z mikrokartą Mastercard (za jej wydanie bank jednorazowo pobiera 25 zł opłaty). Bank przygotował również specjalną aplikację mobilną kierowaną do tej grupy wiekowej. W apce mBank Junior młody klient może podejrzeć stan konta, sprawdzić historię transakcji i wykonać "misje edukacyjne", czyli pobawić się minigrą przybliżającą zasady bezpiecznego korzystania z bankowości. Instytucja zamierza rozszerzać funkcjonalność aplikacji – na razie jednak nie zdradza szczegółów swoich planów w tym zakresie.

Własne konto mogą mieć natomiast młodzi klienci banku Millennium. Rachunek można założyć dziecku od razu po urodzeniu, a po ukończeniu przez niego 7 r.ż. rodzic może poprosić bank o przyznanie dziecku dostępu do konta, aplikacji mobilnej oraz karty debetowej (wydanie karty wiąże się z jednorazową opłatą w wysokości 15 zł). W aplikacji specjalnie dopasowanej do młodych użytkowników dzieci mogą sprawdzić stan konta, historię transakcji i wykonać przelew wewnętrzny. Co więcej, wygenerują również kod Blik, wyślą przelew na telefon, a w ramach funkcji "Poproś o kieszonkowe" wyślą prośbę o przelew do rodzica.

Ciekawą propozycję dla najmłodszych klientów ma także Pekao. W ramach pakietu PeoPay Kids bank oferuje Konto Przekorzystne dla Młodych, któremu towarzyszy karta debetowa Mastercard, konto oszczędnościowe Mój Skarb oraz bankowość mobilną. W porównaniu do konkurencji apka Pekao dla młodych użytkowników ma bardzo szeroką funkcjonalność. Za jej pomocą dzieci w wieku 6-12 lat mogą oczywiście sprawdzić stan i historię swojego konta, przelewać środki między swoim rachunkiem bieżącym a oszczędnościowym, tworzyć skarbonki do oszczędzania na wybrane cele, ale też – za zgodą rodzica – wykonywać przelewy do zewnętrznych odbiorców, wysyłać przelewy na telefon Blik, generować kody Blik, kupować kody do gier i doładowywać telefon na kartę. Oprócz tego dziecko może wysłać do rodzica prośbę o zasilenie konta, a także zablokować swoją kartę lub zmienić jej numer PIN. Dużym wyróżnikiem jest też dostępna w apce gra edukacyjna. Podczas 10 sezonów młodzi użytkownicy zdobywają wiedzę o finansach, zapoznając się ze scenkami i historyjkami, rozwiązując quizy i wykonując ćwiczenia edukacyjne oraz zadania.

Przeczytajcie także: Zmiany w aplikacji Aliora

Długim stażem na rynku ofert dla młodych klientów może się zaś pochwalić PKO BP, który swoje konta juniorskie wprowadził już ponad 10 lat temu. Klientom poniżej 13 r.ż. oferuje PKO Konto Dziecka oraz kartę debetową Visa Junior (za jej wydanie trzeba zapłacić 15 zł). Karta ma swój oddzielny numer rachunku, a zasilić ją można z dowolnego konta lub z PKO Konta Dziecka. Młody użytkownik może także korzystać z aplikacji oraz serwisu internetowego PKO Junior. Dzięki specjalnie przygotowanej dla dzieci bankowości mobilnej i internetowej mogą one zarządzać swoim kontem, a także stawiać pierwsze kroki w bankowości. Oprócz sprawdzania stanu konta i historii transakcji, mogą także wykonywać przelewy, zakładać wirtualne skarbonki i określać cele oszczędzania, korzystać z kalkulatora pozwalającego zaplanować oszczędzanie, wykonywać przygotowane przez rodziców zadania, mające szkolić dziecko w odpowiedzialności, planowaniu, systematyczności i wytrwałości.

Jedynym przedstawicielem fintechów w naszym zestawieniu jest Revolut. Od maja 2020 r. instytucja oferuje w Polsce konta dziecięce (dostępne jako subkonto rodzica bądź opiekuna), a jej oferta w tym zakresie została odświeżona w sierpniu 2022 r. Kontu Revolut <18 towarzyszy przedpłacona karta Mastercard, którą użytkownicy mogą dowolnie spersonalizować (za pomocą aplikacji zaprojektują swoją kartę, wykorzystując np. odręczne rysunki, obrazki, teksty czy emotikony). Jeśli opiekun korzysta z bezpłatnego planu Standard, wysłanie karty dla dziecka będzie obciążone jednorazową opłatą. Samo korzystanie z karty jest darmowe, o ile nie zostaną przekroczone limity dotyczące wypłat gotówki z bankomatów i wymiany walut. Użytkownicy usługi Revolut <18 mają do dyspozycji specjalną aplikację o tej samej nazwie. Dzieci zobaczą w niej swój stan konta oraz wykonane transakcje, poproszą opiekunów o pieniądze, wyślą środki do innych użytkowników Revolut <18, a także będą mogły oszczędzać za pomocą Celów i Wyzwań.

Listę rozwiązań dla dzieci dopełnia niedawno wdrożona oferta SGB Junior. Podstawowym jej składnikiem jest konto Takie Konto Spoko, które rodzic może założyć każdemu dziecku poniżej 18 r.ż. Jeśli pociecha ma co najmniej 6 lat, do konta zostanie wydana karta Visa lub Mastercard Junior. Młodzi użytkownicy będą mogli zarządzać swoimi finansami za pomocą dziecięcej wersji aplikacji SGB Mobile.

W tabeli poniżej znajdziecie podsumowanie informacji dotyczących poszczególnych ofert. Warto też mieć na uwadze, że lista ta na przestrzeni nadchodzącego roku powinna się rozrosnąć. Nie dość, że pojawić się mają propozycje od kolejnych banków, to jeszcze niektóre z już obecnych w zestawieniu planują poszerzać swoją ofertę. Przybędzie również aplikacji mobilnych kierowanych do dzieci – takich wdrożeń można się spodziewać m.in. w Aliorze, Santanderze i VeloBanku.

Fot. freepik.com

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies