Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mObywatel z nową usługą. W aplikacji można już zastrzec numer PESEL

Od 1 czerwca br. zastrzeżony PESEL pomoże uniknąć kłopotów wynikających z kradzieży tożsamości

W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja: zastrzeganie numeru PESEL. Tym samym czynność tę można już wykonać nie tylko z pomocą strony mobywatel.gov.pl czy stacjonarnie (np. w urzędzie gminy), ale też mobilnie.

Przeczytajcie także: Zmiany w aplikacji Aliora

Aby skorzystać z nowego rozwiązania, należy w apce kliknąć ikonę Zastrzeż PESEL (w usługach) i skorzystać z suwaka – z jego pomocą można zastrzec PESEL, ale też cofnąć tę dyspozycję. Narzędziu towarzyszy informacja, iż "po każdym cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL nie możesz skorzystać z usługi przez 30 minut".

Pod suwakiem umieszczono rubrykę Historia, z której będzie się można dowiedzieć, kto sprawdzał dany PESEL, i prześledzić zmiany zaordynowane suwakiem. Wszystkie te czynności są darmowe.

Przeczytajcie także: Fatalny okres dla małych instytucji płatniczych

Możliwość zastrzegania numeru PESEL ma ograniczać kradzieże tożsamości i wynikające z niej skutki, w tym np. zaciąganie kredytów bez zgody i wiedzy danej osoby. Jeśli obywatel zastrzegł PESEL, a mimo to zaciągnięto zobowiązanie na jego dane, to nie poniesie konsekwencji. Warto jednak zaznaczyć, że chociaż istnieje już możliwość zastrzegania numeru, to związana z tym ochrona zacznie obowiązywać dopiero za kilka miesięcy. Od 1 czerwca 2024 roku banki i inne podmioty (np. telekomy), będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies