Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fatalny okres dla małych instytucji płatniczych. W minionym kwartale zniknęło 12 z nich i nie pojawiła się żadna nowa

W 2023 roku z rejestru prowadzonego przez KNF wykreślono już 24 małe instytucje płatnicze

Jak wynika z rejestru małych instytucji płatniczych, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, w ostatnim kwartale minionego roku nie pojawiła się w nim żadna nowa firma. I nie byłoby w tym nic specjalnie dziwnego, gdyby nie fakt, że w tym samym okresie z listy wykreślono 12 podmiotów, a od początku 2023 roku – już 24. Stanowi to więcej niż połowę wszystkich wykreśleń, bowiem od uruchomienia rejestru w 2018 r. wykreślono z niego 46 firm. Obecnie lista liczy 227 wpisów. Stąd wynika, że tylko 181 podmiotów ma aktywny status MIP.

Przeczytajcie także: Dlaczego MIP-y znikają z rejestru KNF?

Co ciekawe większość ubiegłorocznych decyzji o wykreśleniu nadzór podjął na podstawie wniosków samych zainteresowanych. Dla ekspertów nie jest to zaskoczeniem, a winą za to obarczają nowelizację kilku ustaw, w tym o usługach płatniczych, zwaną potocznie "warzywniakiem". Przyjęte w połowie ubiegłego roku prawo stawia MIP-om znacznie wyższe wymogi, zarówno na etapie starania się o rejestrację przez KNF, jak i już po jej otrzymaniu. Przykładowo, jak wylicza Mikołaj Cegłowski, radca prawny z kancelarii DLK Legal, MIP-y muszą załączyć do wniosku m.in. program działalności wraz z planem finansowym oraz procedurę zarządzania ryzykiem, czego wcześniej od nich nie wymagano.

Ważne, że jednocześnie podmioty, które w rejestrze MIP-ów znalazły się przed wejściem w życie nowych przepisów, zostały zobowiązane do przekazania dokumentów przed końcem października. Przedstawiciel DLK Legal podejrzewa więc, że niektóre firmy chciały uniknąć ponoszenia kosztów związanych z wypełnieniem ustawowych obowiązków. Zwłaszcza, jeśli nie świadczyły usług płatniczych i posiadanie statusu MIP nie miało dla nich kluczowego znaczenia.

Przeczytajcie także: W aplikacji SkyCash dostępne są już winiety zagraniczne

Do nowych przyczyn, motywujących MIP-y do rezygnacji z takiego statusu, dochodzą te, które istniały już przed wejściem w życie "warzywniaka". Michał Mostowik z Deloitte Legal wymienia tu m.in. przejście na pełną licencję tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. W ostatnim czasie dotyczyło to na przykład spółki Allegro Finance.

Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firmy wprowadzony do polskiego prawa przez nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Znalezienie się na liście MIP wciąż jest o wiele prostsze niż zdobycie licencji tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. Dlatego wiele fintechów stara się o wejście na listę prowadzoną przez KNF, by móc przetestować swoje nowe usługi. MIP-y od początku mają jednak pewne ograniczenia. Na przykład mogą działać tylko na krajowym rynku, a do tego mają limit obrotów, które nie mogą przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies