Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejny fintech z dostępem do danych bankowych. W rejestrze KNF pojawił się AIS Gateway

To szósty podmiot wpisany na listę firm świadczących usługi wykorzystujące dane bankowe klientów

W ostatnich dniach Komisja Nadzoru Finansowego poszerzyła rejestr tzw. dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku. Do obecnych już w spisie pięciu firm (Kontomatik, Banqware, Ramp Link, Easy Check oraz Transactionlink, który pojawił się w tej grupy zaledwie w połowie marca), dołączyła warszawska spółka AIS Gateway.

Przeczytajcie także: Plus Pay z wpisem do rejestru małych instytucji płatniczych

Wspomniany rejestr powstał po wejściu w życie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, implementującej do polskiego prawa zasady tzw. otwartej bankowości (reguluje ją dyrektywa PSD II). Zgodnie z tymi przepisami tzw. podmioty trzecie (np. fintechy) mogą oferować różne usługi z wykorzystaniem danych zgromadzonych na rachunkach bankowych swoich klientów. Jedną z takich usług jest AIS (Account Information Service). Firma, która już posiada licencję np. krajowej instytucji płatniczej, może ją rozszerzyć o AIS, na co już zdecydowało się grono fintechów. Jeśli jednak zamierza świadczyć wyłącznie usługi dostępu do informacji o rachunku, to nie musi się ubiegać o licencję KIP. Wystarczy, że uzyska wpis do rejestru podmiotów oferujących tę funkcję.

Przeczytajcie także: Za pomocą Twittera można już przesyłać bitcoiny

AIS Gateway to stosunkowo młody podmiot, którego większościowym udziałowcem jest Digital Gateways. Na temat tego ostatniego mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl przed rokiem. Spółka jest wspólnym projektem The Heart (szef tego podmiotu, Maciej Marszałek, jest jednocześnie prezesem AIS Gateway) i Mastercard. Platforma Digital Gateways udostępnia rozwiązania m.in. dla instytucji finansowych, które mogą pozyskać klienta zdalnie. Usługa umożliwia cyfrową weryfikację tożsamości i elektroniczny podpis dokumentów, wykorzystując technologię dostarczaną przez Autenti oraz Identt.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies