Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejny fintech z dostępem do danych bankowych. W rejestrze KNF pojawił się AIS Gateway

To szósty podmiot wpisany na listę firm świadczących usługi wykorzystujące dane bankowe klientów

W ostatnich dniach Komisja Nadzoru Finansowego poszerzyła rejestr tzw. dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku. Do obecnych już w spisie pięciu firm (Kontomatik, Banqware, Ramp Link, Easy Check oraz Transactionlink, który pojawił się w tej grupy zaledwie w połowie marca), dołączyła warszawska spółka AIS Gateway.

Przeczytajcie także: Plus Pay z wpisem do rejestru małych instytucji płatniczych

Wspomniany rejestr powstał po wejściu w życie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, implementującej do polskiego prawa zasady tzw. otwartej bankowości (reguluje ją dyrektywa PSD II). Zgodnie z tymi przepisami tzw. podmioty trzecie (np. fintechy) mogą oferować różne usługi z wykorzystaniem danych zgromadzonych na rachunkach bankowych swoich klientów. Jedną z takich usług jest AIS (Account Information Service). Firma, która już posiada licencję np. krajowej instytucji płatniczej, może ją rozszerzyć o AIS, na co już zdecydowało się grono fintechów. Jeśli jednak zamierza świadczyć wyłącznie usługi dostępu do informacji o rachunku, to nie musi się ubiegać o licencję KIP. Wystarczy, że uzyska wpis do rejestru podmiotów oferujących tę funkcję.

Przeczytajcie także: Za pomocą Twittera można już przesyłać bitcoiny

AIS Gateway to stosunkowo młody podmiot, którego większościowym udziałowcem jest Digital Gateways. Na temat tego ostatniego mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl przed rokiem. Spółka jest wspólnym projektem The Heart (szef tego podmiotu, Maciej Marszałek, jest jednocześnie prezesem AIS Gateway) i Mastercard. Platforma Digital Gateways udostępnia rozwiązania m.in. dla instytucji finansowych, które mogą pozyskać klienta zdalnie. Usługa umożliwia cyfrową weryfikację tożsamości i elektroniczny podpis dokumentów, wykorzystując technologię dostarczaną przez Autenti oraz Identt.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies