Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rośnie grono fintechów z dostępem do danych bankowych. Transactionlink piątą spółką w rejestrze KNF

Wcześniej do rejestru firm świadczących usługi wykorzystujące dane bankowe klientów trafiły m.in. Kontomatik i Banqware

W miniony piątek Komisja Nadzoru Finansowego wpisała nowy podmiot do rejestru tzw. dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku. Do obecnych tam już wcześniej czterech firm (Kontomatik, Banqware, Ramp Link i Easy Check) dołączyła warszawska spółka Transactionlink.

Przeczytajcie także: Nowe firmy z dostępem do open bankingu

Rejestr, o którym mowa, powstał po wejściu w życie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, implementującej do polskiego prawa zasady tzw. otwartej bankowości. Zgodnie z nią tzw. podmioty trzecie (np. fintechy) mogą oferować różne usługi z wykorzystaniem danych zgromadzonych na rachunkach bankowych swoich klientów. Jedną z takich usług jest AIS (Account Information Service).

Większość fintechów proponujących usługi otwartej bankowości posiada licencję np. krajowej instytucji płatniczej, którą można rozszerzyć o AIS. Jeżeli jednak firma chce świadczyć wyłącznie usługi AIS, nie musi mieć licencji KIP. Powinna jednak uzyskać wpis do rejestru podmiotów oferujących taką funkcję.

Przeczytajcie także: mPay z rozszerzoną licencją instytucji płatniczej

Jak wspomniałem, Transactionlink to warszawska spółka, oferująca innym firmom platformę integrującą różne funkcje wykorzystujące AIS, np. potwierdzenie tożsamości, analizę historii transakcji na rachunkach czy potwierdzenie salda na koncie. Na jej czele stoi Mateusz Pniewski, który w swoim CV ma m.in. pracę w niemieckim fintechowym banku N26.

Jeśli zaś chodzi o firmy z licencją KIP, które jednocześnie mogą świadczyć usługi otwartej bankowości, to ich grono w piątek powiększyło się o mPay. Wcześniej odpowiednie zezwolenia KNF dostały także takie spółki jak m.in. Grupa Lew, Kardynał&Kardynał, mElements, Tpay, Paymento, PayPro (operator Przelewy24), PayU, Blue Media, eCard czy Profeskasa.

Fot. raisin.co.uk

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies