Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dwie nowe firmy z dostępem do otwartej bankowości. Zezwolenie od KNF otrzymały spółki Kardynał&Kardynał oraz Grupa Lew

Obie firmy otrzymały zezwolenie na świadczenie usług typu AIS (informacje o rachunkach) oraz PIS (inicjowanie płatności)

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat na temat decyzji podjętych podczas dzisiejszego posiedzenia. Wśród nich znalazły się zezwolenia na świadczenie usług z zakresu tzw. otwartej bankowości. Dotyczą firmy Kardynał&Kardynał, która od teraz może działać jako krajowa instytucja płatnicza i świadczyć usługi wykorzystujące dostęp do danych o rachunkach bankowych (AIS) oraz inicjowanie płatności z kont (PIS). Zgodę na rozszerzenie już posiadanej licencji o AIS i PIS otrzymała także Grupa Lew.

Przeczytajcie także: Grupa Lew sprzedaje terminale płatnicze

Grupa Lew to firma dobrze znana na polskim rynku. W przeszłości była m.in. operatorem terminali płatniczych, które niedawno sprzedała spółkom Polskie ePłatności oraz PayTel. Świadczy też różnego rodzaju usługi informatyczne i płatnicze, np. pomaga samorządom wdrażać karty usług miejskich. Jest też akcjonariuszem operatora płatności zdalnych mPay. Natomiast spółka Kardynał&Kardynał to biuro rachunkowe posiadające swoje placówki w kilku polskich miastach.

Otwarta bankowość to idea wprowadzona unijną dyrektywą PSD II. Zakłada umożliwienie oferowania usług finansowych wykorzystujących dostęp do danych zgromadzonych na rachunkach bankowych, oczywiście za zgodą ich użytkowników. Jak na razie w Polsce we wdrażaniu open bankingu przodują banki, które oferują np. tzw. agregatory rachunków bankowych (serwisy pozwalające na zarządzanie w jednym miejscu kontami prowadzonymi przez różne instytucje).

Przeczytajcie także: mPay kupuje dom maklerski

Ale oferowaniem usług z zakresu otwartej bankowości zajmują się także fintechy. Wśród nich są takie, które nie mają licencji KIP, ale dostały zezwolenie na świadczenie wyłącznie usług AIS. Są to takie firmy jak Kontomatik, Banqware, Ramp Link i Easy Check (wcześnie KG-Tech). Usługi AIS i/lub PIS mogą też świadczyć licencjonowane KIP-y. Oprócz Grupy Lew i Kardynał&Kardynał są to m.in.: mElements, Tpay, Paymento, PayPro (operator Przelewy24), PayU, Blue Media, eCard czy Profeskasa.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies