Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mPay może świadczyć usługi otwartej bankowości. KNF rozszerzył spółce licencję instytucji płatniczej

mPay za zgodą klientów będzie mógł m.in. uzyskać dostęp do danych bankowych zgromadzonych na rachunkach czy inicjować płatności z kont osobistych

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat w sprawie decyzji podjętych podczas dzisiejszego posiedzenia. Jedna z nich dotyczy spółki mPay. Jej zezwolenie na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej zostało rozszerzone o usługi przekazu pieniężnego, inicjowania transakcji płatniczych (PIS) oraz dostępu do informacji o rachunku (AIS). Niedawno podobną decyzję Komisja wydała w odniesieniu do Grupy Lew, która jest akcjonariuszem mPay.

Przeczytajcie także: mTożsamość zniknie z mObywatela

Spółka mPay to operator aplikacji mobilnej, znanej przede wszystkim z płatności zdalnych za bilety komunikacji miejskiej czy postój w strefach płatnego parkowania. Od pewnego czasu do aplikacji dodawane są też usługi finansowe. Pod koniec ubiegłego roku uruchomiona została platforma do zaciągania pożyczek, a w planach jest również oferowanie rachunków maklerskich. Jak mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, mPay podpisał warunkową umowę przejęcia Domu Maklerskiego Banku BPS.

Przeczytajcie także: Wonga i Autokonto w rejestrze MIP-ów

Poszerzenie licencji pozwoli mPay na świadczenie usług z zakresu otwartej bankowości. To idea wprowadzona unijną dyrektywą PSD II. Zakłada umożliwienie oferowania usług finansowych wykorzystujących dostęp do danych zgromadzonych na rachunkach bankowych, za zgodą ich użytkowników. Jak do tej pory w rozwijaniu tego typu usług w Polsce przodują banki, oferujące m.in. agregatory rachunków bankowych. Ale i fintechy wdrażają rozwiązania oparte na open bankingu, korzystając z zezwoleń na świadczenie usług AIS i/lub PIS.

Fot. freepik.com/wayhomestudio

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies