Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zmiany w mObywatelu. mTożsamość zniknie z aplikacji

Nowa wersja aplikacji mObywatel powinna pojawić się jeszcze w marcu

Szykuje się aktualizacja aplikacji mObywatel. Jej nowa wersja ma najpóźniej do końca marca trafić do sklepów App Store oraz Google Play, a zmiany dotyczyć będą najważniejszego elementu apki, czyli funkcji mTożsamość. Na sprawę zwrócił naszą uwagę jeden z czytelników cashless.pl.

Przeczytajcie także: mObywatel umożliwia potwierdzenie szczepienia na Covid-19

Aktualizacja niesie za sobą zmiany w głównym dokumencie aplikacji, które będą miały istotny wpływ na kontrolę okazywanych na ekranie smartfona danych – informuje Departament rozwiązań innowacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w komunikacie rozesłanym do różnych instytucji. Na czym modyfikacje te mają polegać? Przede wszystkim funkcja mTożsamość, w ramach której prezentowane są dane zawarte na plastikowym dowodzie osobistym, zmieni nazwę na mObywatel, czyli identyczną jak nazwa całej rządowej apki. Jak wytłumaczono, znane już określenie ma zapewnić większą rozpoznawalność dokumentu.

Dodatkowo, zmieni się zakres wyświetlanych informacji. Na elektronicznym dokumencie będzie można zobaczyć jedynie podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, PESEL, datę urodzenia użytkownika oraz ważność dokumentu. Ma to zwiększyć prywatność użytkowników aplikacji. Dodatkowe informacje będą ukryte "pod dokumentem". Przy czym ich katalog zostanie poszerzony względem dotychczas prezentowanych, m.in. o dane meldunkowe czy imiona i nazwiska rodziców. Bogatszy zestaw informacji ma umożliwić korzystanie z większej liczby usług.

Przeczytajcie także: Rośnie popularność mObywatela

Nowa wersja będzie się również różniła wizualnie od dotychczasowej. Białe tło z godłem RP zostanie zastąpione przez kolorową grafikę z wzorami prezentującymi pofalowane cyfry, napisy RP oraz obrys granic kraju. Wyszczególniona zostanie informacja o statusie dokumentu (ważny/nieważny), a także wyświetlana będzie aktualna data i godzina. Pod zdjęciem znajdą się falująca biało-czerwona flaga oraz hologram z godłem RP, które zmienia kolory przy przechylaniu telefonu (ten element jest już w obecnej wersji aplikacji, zmieni jednak miejsce).

Stary wzór głównego dokumentu w mObywatelu, czyli mTożsamość, będzie obowiązywał do końca tego roku, jeśli np. ktoś nie zaktualizuje aplikacji. Jednocześnie najpóźniej od 31 marca będzie można już korzystać z nowej wersji zawierającej powyżej opisane zmiany.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies