Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejne dwie instytucje w rejestrze MIP-ów. Wpis uzyskały Wonga i Autokonto

W prowadzonym przez KNF rejestrze małych instytucji płatniczych znajdują się już 92 aktywne podmioty

Na liście małych instytucji płatniczych pojawiły się dwa nowe podmioty: Wonga i Autokonto. To oznacza, że w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego są już 92 aktywne firmy.

Przeczytajcie także: My Płacimy na liście MIP-ów

Wonga to firma oferująca krótkoterminowe pożyczki online, która na polskim rynku działa od 2013 r. Przy zaciąganiu zobowiązania wszystkich formalności dopełnia się zdalnie, a jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty. Maksymalna kwota pożyczki to 20 tys. zł, a okres spłaty może sięgać 48 miesięcy.

Z kolei Autokonto to młoda firma – założona we wrześniu ubiegłego roku – która pracuje nad projektem przeznaczonym dla użytkowników samochodów. Za pomocą budowanego przez Autokonto narzędzia będą załatwiać wszystkie potrzeby związane z codzienną eksploatacją auta, jego ubezpieczeniem i finansowaniem. Jak wynika z informacji na stronie internetowej marki, firma planuje współpracować z podmiotami z branż finansowej, ubezpieczeniowej, usług płatniczych oraz sprzedaży i serwisowania samochodów, których usługi i produkty zamierza oferować na swojej platformie.

Przeczytajcie także: Powstaje TipMe, aplikacja do przekazywania napiwków

Aby uzyskać status małej instytucji płatniczej, nie trzeba ubiegać się o licencję – tak jak to jest w przypadku starań o zezwolenie na działanie jako krajowa instytucja płatnicza. MIP może jednak funkcjonować jedynie na terenie Polski, a jego obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Podmioty, które zamierzają się ubiegać o wpis do rejestru MIP-ów, powinny mieć na uwadze, że trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, na skutek której uzyskanie statusu MIP-u może być bardziej skomplikowane. Zgodnie z projektem podmioty te miałyby być zobowiązane do opracowania i przekazywania do KNF informacji o procedurze w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dodatkowo, hybrydowe małe instytucje płatnicze (czyli firmy oferujące również inne usługi) miałyby przekazywać nadzorcy informacje o branżach, w których działają.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies