Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowa firma na liście małych instytucji płatniczych KNF. To sklep internetowy oferujący odroczone płatności

Spółka My Płacimy jest 90. firmą na liście małych instytucji płatniczych

Komisja Nadzoru Finansowego dodała do rejestru małych instytucji płatniczych wrocławską spółkę My Płacimy. Zgodnie z wpisem w rejestrze MIP firma może m.in. realizować wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku płatniczego, przeprowadzać transfery pieniędzy oraz wydawać instrumenty płatnicze. My Płacimy to sklep internetowy z produktami z kilkunastu różnych kategorii. Oferuje m.in. odroczone płatności za zamówione zakupy, a transakcje obsługiwane są przez bramkę PayNow.

Przeczytajcie także: Można już zamawiać karty wpłatnicze od zrzutka.pl

Na liście małych instytucji płatniczych KNF znajduje się 90 aktywnych podmiotów. Była dłuższa, ale kilka firm zostało z różnych względów wykreślonych z rejestru. Aby zostać MIP, nie trzeba ubiegać się o licencję. Wystarczy spełnić określone warunki. To łatwiejsze niż zdobycie zezwolenia tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. MIP ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Większość spółek traktuje wpis do rejestru MIP jako wstęp do złożenia wniosku o zezwolenie na działanie jako KIP.

Przeczytajcie także: Nest Bank będzie wydawać obustronnie pionowe karty Visa

Pod koniec stycznia mogliście dowiedzieć się z serwisu cashless.pl, że lista wymogów względem MIP-ów może zostać poszerzona, przez co zdobycie wpisu do rejestru stanie się bardziej skomplikowane. Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, zgodnie z którym podmioty te miałyby być zobowiązane do opracowania i przekazywania do KNF informacji o procedurze w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dodatkowo projekt zakłada, że hybrydowe małe instytucje płatnicze (czyli firmy oferujące również inne usługi) miałyby przekazywać nadzorcy informacje o branżach, w których działają.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies