Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Włamanie do systemu płatnego parkowania w Szczecinie. Przestępcy podmienili numer konta widoczny na mandatach

Dzięki sprytnemu fortelowi łupem oszustów mogło paść nawet 70 tys. zł, wpłaconych przez kierowców ukaranych za parkowanie bez należnej opłaty

To chyba pierwszy taki przypadek w naszym kraju. System Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie został zaatakowany przez cyberprzestępców, o czym informuje Głos Szczeciński. Dzięki włamaniu do systemu SPP hakerom udało się podmienić numer rachunku bankowego, widoczny na papierowych drukach informujących o karze za parkowanie bez należytej opłaty. Zawiadomienia takie są wkładane przez kontrolerów za wycieraczki aut parkujących "za darmo".

Przeczytajcie także: Koniec sporu między Ailleronem i Pekao

Do zhakowania systemu doszło prawdopodobnie 17 kwietnia bieżącego roku – bo tego dnia zaczęły się pojawiać zawiadomienia z fałszywym numerem konta. A właściwie z numerami, bo w procederze wykorzystano trzy rachunki. Numer konta szczecińskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne zastąpiono dwoma numerami rachunków w PKO BP oraz jednym w banku z siedzibą w Belgii. Informacje na ich temat zostały już przekazane obu instytucjom, o sprawie poinformowano też policję. Spółka zamierza też o zaistniałej sytuacji donieść kierowcom, którzy mogli otrzymać fałszywe zawiadomienia.

Przeczytajcie także: Revolut znalazł nowy sposób na zarabianie

Na konta oszustów mogło wpłynąć ok. 73 tys. zł. To łączna suma widniejąca na zawiadomieniach wystawionych od 17 do 22 kwietnia. Na razie nie wiadomo jednak, ile pieniędzy faktycznie udało się ukraść przestępcom, bo nie wszyscy kierowcy wpłacają pieniądze od razu po otrzymaniu tzw. opłaty dodatkowej. Kierowcy, którzy mogli paść ofiarą tego procederu, nie będą płacić podwójnie – zostaną zwolnieni z opłat na rzecz NiOL.

System zarządzania SPP obsługuje firma Nextivo Technologies. Po wykryciu włamania miała wdrożyć w swoich rozwiązanych dodatkowe zabezpieczenia.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies