Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Trzy polskie firmy, w tym operator Blika, w pierwszej dwudziestce rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

Tegorocznym zwycięzcą został litewski producent inteligentnych bezprzewodowych samochodowych systemów diagnostycznych i kontrolnych Voltas IT

Według najnowszego rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe wśród najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej jedną piątą miejsc zajmują spółki z Polski. Głównym kryterium, branym pod uwagę przy tworzeniu zestawienia, był wzrost przychodów. Okazało się, że średnia tego wskaźnika dla wszystkich firm z rankingu zwiększyła się w cztery lata o 1129 proc.

Przeczytajcie także: Deloitte ocenia, że dzięki PSD II ponad 5 mln klientów może zmienić bank

Tegorocznym zwycięzcą został litewski producent inteligentnych, bezprzewodowych samochodowych systemów diagnostycznych i kontrolnych Voltas IT. Firma osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich czterech lat na poziomie ponad 5734 proc. W pierwszej dwudziestce znalazły się trzy polskie firmy: Semantive (14. miejsce), Polski Standard Płatności (17. miejsce) oraz TestArmy Group (18. miejsce).

Jak stwierdzili autorzy opracowania, podobnie jak w poprzednich latach, ranking zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania – w całej pięćdziesiątce laureatów jest ich aż 31. Dziesięć firm reprezentuje sektor "media i rozrywka", a siedem to producenci sprzętu komputerowego. Tylko dwie spółki to fintechy (czeski FF Trader i słoweńska Borza terjatev). – Zajęły one czołowe miejsca w kategorii "Wschodzące gwiazdy". W tym roku mamy także znacznie więcej firm z branży medycznej, w tym mocną reprezentację z Polski – podkreśliła ekspertka Deloitte, Agnieszka Zielińska. Na 10. miejscu wśród "Wschodzących gwiazd" znalazła się polska firma Telmedicin, kolejne dwie pozycje też należą do polskich spółek: Lead Investments oraz Delante Media.

Przeczytajcie także: Oto Mapa Polskiego Fintechu 2019

To już dwudziesta edycja rankingu Deloitte. W głównej kategorii Fast 50 uplasowało się 11 firm z Polski. Najwięcej jednak pochodzi z Czech (19). Trzecie miejsce przypadło Chorwacji, którą reprezentuje sześć firm. Są też spółki z Litwy (5), Węgier i Słowacji (po 3), Bośni i Hercegowiny, Bułgarii i Estonii (po 1). Autorzy raportu zwracają uwagę, że rynek firm technologicznych w naszym regionie jest bardzo zmienny – świadczy o tym fakt, że w tegorocznym zestawieniu aż 37 firm z 50, znalazło się w rankingu po raz pierwszy.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies