Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oto Mapa Polskiego Fintechu 2019. Zobaczcie jak wygląda polski fintech

To druga edycja projektu przygotowanego przez Cashless wspólnie z fundacją Fintech Poland

W miniony czwartek w warszawskim Vitkacu odbyło się drugie wydarzenie z cyklu Cashless Fintech Evening, podczas którego po raz pierwszy pokazaliśmy Mapę Polskiego Fintechu 2019 przygotowaną przez redakcję Cashless przy współpracy z fundacją Fintech Poland. Mapę zaprezentował prezes fundacji, Paweł Widawski. Natomiast od dzisiaj Mapę Polskiego Fintechu możecie pobrać, wystarczy kliknąć tutaj.

W porównaniu z ubiegłoroczną wersją, tym razem odnajdziecie na mapie więcej podmiotów. Część z nich to firmy i projekty powstałe w ciągu ostatnich 12 miesięcy, takie jak Cashap, Posspay czy Qlips. Pozostałe to instytucje i przedsięwzięcia, które istniały już wcześniej, ale zostały zidentyfikowane dopiero w tegorocznej wersji mapy, z reguły dzięki czujności czytelników Cashless.

Przeczytajcie także: Getin udostępnił produkcyjne API

Jak widzicie, polskie fintechy zostały podzielone na kilka kategorii. W większości przypadków kwalifikacja podmiotu do jednej z nich nie sprawiała problemów. Są jednak firmy, których przypisanie do konkretnej grupy nie jest oczywiste. Z reguły chodzi o instytucje świadczące kilka różnych usług. Przykładem może być np. Blue Media (płatności, ale także pożyczki), czy mElements (na razie to tylko kredyty, ale w przyszłości to szereg usług dla biznesowych klientów mBanku). W takich sytuacjach o przynależności fintechu do kategorii zdecydowali subiektywnie autorzy mapy.

Na mapie umieszczono nie tylko klasyczne fintechy, takie jak np. SkyCash czy Fandla, ale także projekty fintechowe, prowadzone przez tradycyjne instytucje fintechowe. Do tej grupy można zaliczyć takie usługi jak PZU GO, czy Paybynet. Jeżeli dany podmiot tego rodzaju oferuje kilka usług fintechowych, to logo każdej z nich powinniście znaleźć na mapie a nie logo dostawcy usługi. Stąd na mapie znajduje się logo wspomnianego Paybynetu, ale nie ma logo KIR-u czy jest logo Screenity, ale nie ma TU Europa. Wyjątkiem są sytuacje, gdy np. projekt fintechowy nie ma jeszcze logotypu. Stąd np. obecność na mapie First Data Polska, która opracowuje SPOS.

Przeczytajcie także: Tak było podczas Cashless Fintech Evening 2019

A na koniec kilka zdań na temat definicji polskiego fintechu. Za taki podmiot uznano każdą firmę, która dostarcza nowoczesne usługi finansowe, a której główna siedziba lub centrum rozwojowe mieści się w Polsce. Tradycyjnych instytucji finansowych jak banków, towarzystw ubezpieczeniowych czy domów maklerskich na mapie nie ma. Chyba, że oferują nowoczesną usługę z odrębnym logotypem. Jeżeli macie jakiekolwiek uwagi czy sugestie albo znacie jeszcze jakiś fintech, który Waszym zdaniem powinien znaleźć się na mapie – dajcie znać w komentarzu pod tekstem lub wyślijcie e-mail na adres kontakt@cashless.pl.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies