Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik, imoje, SPOS i Igor Zacharjasz. To laureaci fintechowych nagród Cashless w 2019 roku

Zwycięzcy odebrali statuetki wczoraj w Warszawie podczas gali Cashless Fintech Evening 2019

W warszawskim Vitkacu odbyło się wczoraj drugie wydarzenie z cyklu Cashless Fintech Evening. W trakcie gali redakcja ogłosiła zwycięzców fintechowych nagród Cashless oraz wręczyła okolicznościowe statuetki. Przypomnę, że redakcja nominowała kandydatów w czterech kategoriach: Fintech Roku, Fintech Future, Projekt Fintech oraz Osobowość Fintech.

Przeczytajcie także: Rośnie liczba transakcji zbliżeniowych smartfonami

W kategorii Fintech Future, w której nominowano przedsięwzięcia o największym potencjale rozwojowym, zwyciężyło rozwiązanie SPOS, wdrażane m.in. przez spółkę First Data Polska. SPOS to terminal aplikacyjny umożliwiający przyjmowanie płatności zbliżeniowych na smartfonie, bez konieczności posiadania dodatkowego urządzenia. SPOS ma szansę zrewolucjonizować sposób akceptacji płatności bezgotówkowych m.in. przez specjalistów czy pracujących na własny rachunek (wolne zawody). Nagrodę w imieniu FDP odebrał prezes firmy, Krzysztof Polończyk, a wręczył ją Jakub Kiwior, dyrektor Visy na Polskę i Węgry.

Z kolei w kategorii Projekt Fintech nominowane zostały przedsięwzięcia fintechowe prowadzone przez tradycyjne instytucje finansowe, takie jak banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe. Tu zwyciężył projekt imoje, ING Banku Śląskiego. Przypomnę, że imoje to pierwsza na polskim rynku bramka do płatności internetowych wdrożona przez bank. Dodatkowo została zintegrowana z systemem firmy Twisto, który pozwala na realizację płatności za zakupy po kilkudziesięciu dniach od zamówienia. Nagrodę odebrał wiceprezes ING, Michał Bolesławski. A wręczył ją Bartosz Ciołkowski, szef Mastercarda w Polsce.

Natomiast w kategorii Osobowość Fintech nominowane zostały osoby, które mają największy wpływ na rozwój branży fintech w Polsce. Zwycięzcą w tej kategorii okazał się Igor Zacharjasz, który od wielu lat działa w branży nowych technologii finansowych. Obecnie kieruje projektami prowadzonymi przez warszawski Inkubator Innowacji Visy. Jest też członkiem Rady Programowej fundacji Digital Poland. Przyjemność wręczenia tej nagrody przypadła w udziale mi.

W koronnej kategorii Fintech Roku, w której nominowano spółki o największych sukcesach odniesionych w ostatnich dwunastu miesiącach, nagrodę zdobył operator systemu Blik. Firma może pochwalić się dynamicznym wzrostem liczby transakcji, wprowadzeniem na rynek nowych usług i przede wszystkim pozyskaniem inwestora, jakim jest Mastercard. Nagrodę odebrał prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz. Nagrodę w imieniu Kapituły miałem przyjemność wręczyć ja.

Przypomnę, że nominowanych do nagród w poszczególnych kategoriach wybrała redakcja Cashless. Natomiast zwycięzców wybrała Kapituła, w składzie: Bartosz Ciołkowski, szef Mastercarda w Polsce, Joanna Erdman, dyrektor ds. projektów strategicznych mBanku, Rafał Gołębiewski, dyrektor zarządzający Elavonem w Polsce, Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard, Jakub Kiwior, dyrektor Visy na Polskę i Węgry, Adrian Kurowski, szef Visy w Polsce, dr Krzysztof Korus, radca prawny z kancelarii dLK Legal, Adam Matyaszek, wiceprezes IT Card, Krzysztof Polończyk, prezes First Data Polska, Andrzej Poniński, prezes Polskiej Organizacji Niebankowych Instytucji Płatności, Robert Trętowski, wiceprezes KIR, Ewa Wernerowicz, prezes Vivusa, Paweł Widawski, prezes fundacji Fintech Poland, Łukasz Wierdak, partner w MCI Capital i Tadeusz Woszczyński, szef Hitachi w Polsce.

Galę wręczenia nagród Cashless poprzedził program merytoryczny. W jego pierwszej części zaprezentowano raport Fintechowy GPS, przygotowany wspólnie z firmą Stratosfera. Prezentację raportu przeprowadziły Monika Kowalewska oraz Iza Kozakiewicz. Raport można pobrać klikając tutaj.

Następnie drugą edycję Mapy Polskiego Fintechu, przygotowaną wspólnie z fundacją Fintech Poland, zaprezentował prezes fundacji Paweł Widawski.

W porównaniu z ubiegłym rokiem na mapie znalazło się kilkadziesiąt podmiotów więcej. Powstało bowiem wiele nowych firm i projektów fintechowych. Autorzy mapy zidentyfikowali też przedsięwzięcia zapoczątkowane już wcześniej, ale nie zaprezentowane na Mapie Polskiego Fintechu 2018. Przy czym na myśli mam nie tylko spółki fintechowe, ale także projekty tego rodzaju prowadzone przez tradycyjne instytucje finansowe. Nadmienię też, że część podmiotów znajdujących się na mapie w ubiegłym roku nie znalazła się w tegorocznej edycji ze względu na zakończenie działalności.

Po premierowych prezentacjach raportów odbył się panel dyskusyjny, moderowany przez redaktora Cashless Piotra Wardziaka na temat aktualnej sytuacji fintechu w Polsce. W dyskusji udział wzięli Bartosz Ciołkowski z Mastercarda, Monika Kowalewska ze Stratosfery, Michał Bolesławski z ING Banku Śląskiego, Jakub Kiwior z Visy oraz Piotr Mechliński, prezes firmy MCX Systems.

W trakcie panelu Monika Kowalewska mówiła m.in. o bolączkach fintechów przekazanych przez ich przedstawicieli w trakcie badania Fintechowy GPS. Wskazała, że jedną z nich jest brak odpowiednich kadr. Na ten sam problem zwrócił uwagę Piotr Mechliński. Dodał też, że wdrażając nowoczesne rozwiązania finansowe w samorządach jego firma łatwo nawiązuje nić porozumienia z władzami dużych miast, ale napotyka na trudnośći w rozmowach z urzędnikami w mniejszych miejscowościach.

Przeczytajcie także: Wpłaty gotówki Blikiem coraz bardziej dostępne

Z kolei Bartosz Ciołkowski z Mastercarda wskazał, że choć rozwój fintechu napotyka w Polsce na problemy, to mimo wszystko znaleźć można przykłady firm, które odniosły spektakularny sukces. Wymienił spółkę Trevica i zdobywcę nagrody Fintech Roku 2019 – operatora systemu Blik. W podobnym duchu wypowiedział się Jakub Kiwior z Visy. Reprezentowana przez niego organizacja od dwóch lat prowadzi w Warszawie Inkubator Innowacji, który kreuje nowe rozwiązania fintechowe. Zdaniem Jakuba Kiwiora utworzenie tego ośrodka w Polsce świadczyć może o potencjalne tutejszego rynku. Natomiast Michał Bolesławski z ING wskazał, że reprezentowana przez niego instytucja wspiera i nadal wspierać będzie fintechy, dzięki którym może oferować swoim klientom usługi lepszej jakości.

Po części oficjalnej Cashless Fintech Evening 2019 odbyła się sesja networkingowa przy muzyce na żywo. W wydarzeniu wzięło udział ok. 160 najważniejszych osób z polskiej branży fintech. Wkrótce w serwisie Cashless znajdziecie relację wideo z tego wieczoru. Jego partnerami strategicznymi były firmy Mastercard i Visa. Natomiast partnerami wspierającymi zdecydowały się zostać instytucje: ING Bank Śląski, Nest Bank, MCX System, PayHolding i Twisto.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies