Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF ostrzega przed brexitem. Możliwe próby wyłudzeń i oszustw finansowych

Urząd przypomina też, że w przypadku twardego brexitu (bez umowy z UE) instytucje finansowe z brytyjską licencją nie będą mogły działać w Polsce

Komisja Nadzoru Finansowego w wydanym dziś komunikacie wyraźnie zaznacza, że "należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia działań o charakterze przestępczym, wykorzystujących nową sytuację wynikającą z brexitu". Nadzór finansowy wskazuje na ryzyko wyłudzeń danych klientów lub inwestorów czy przedstawiania fałszywych ofert handlowych.
Przeczytajcie także: Litwa rozdaje licencje na lewo i prawo
KNF podkreśla też, że klienci powinni otrzymać od firm z sektora finansowego szczegółowe informacje na temat skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, działań podjętych przez dany podmiot oraz przedstawienia praw klienta w kontekście brexitu. Urząd oczekuje, że "komunikacja z klientami będzie prowadzona w sposób jasny i zrozumiały, a podmioty nadzorowane udostępnią klientom adresy kontaktowe na potrzeby dalszych pytań".

– Każdą budzącą uzasadnione wątpliwości próbę kontaktu np. osobistego, telefonicznego, czy mailowego, zainicjowaną przez podmioty powołujące się na brexit, a dotyczącą usług finansowych, należy zweryfikować bezpośrednio z podmiotem rynku finansowego, z którym odbiorca usług finansowych podpisał umowę lub zamierza ją podpisać, wykorzystując do tego celu dane kontaktowe zamieszczone w umowie lub na stronie internetowej danego podmiotu – informuje KNF.
Przeczytajcie także: KNF ma dwa pierwsze wnioski o licencje na podstawie PSD II
Nadzór zwraca też uwagę, że jeśli dojdzie do twardego brexitu, z dniem 30 marca 2019 r. podmioty z Wielkiej Brytanii działające na rynku finansowym na podstawie dotychczasowych licencji lub zezwoleń udzielonych przez brytyjskie organy nadzoru (na podstawie tzw. jednolitego paszportu europejskiego) będą miały status podmiotów z kraju trzeciego. Będą one mogły prowadzić działalność na terytorium Polski dopiero po przejściu stosownego postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego.

Przypomnę, że w Polsce działają firmy świadczące m.in. usługi płatnicze, które korzystają z brytyjskich licencji np. Revolut czy Curve. Wiele tego typu firm uzyskało już zezwolenia na działalność w innych niż Wielka Brytania krajach Unii Europejskiej np. na Litwie (Revolut) czy w Niemczech (Curve).
KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies