Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Znowu podszywają się pod KNF. Wyłudzają pieniądze na tzw. opłatę transferową

Nadzór ostrzega, że nie jest autorem takiej korespondencji. I apeluje do konsumentów aby zgłaszali się do niego, jeśli otrzymają fałszywe e-maile

W Wigilię Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała na swojej stronie internetowej ostrzeżenie przed wiadomościach rozsyłanymi rzekomo w imieniu KNF. Są one opatrzone logotypami nadzoru oraz są podpisane przez osoby podające się za pracowników KNF. Chodzi o listy, w których ktoś informuje o przyznaniu pożyczki przez Pierwszy Europejski Prywatny Bank Pożyczek lub inne fikcyjne instytucje. Wypłata środków ma być możliwa po uiszczeniu na rzecz KNF tzw. opłaty transferowej.

Przeczytajcie także: KNF chce ułatwić składanie wniosków

KNF informuje w swoim ostrzeżeniu, że nie jest autorem tego rodzaju korespondencji i że nie jest ona sygnowana podpisem żadnego z jego pracowników. Komisja przypomina także, że do zadań nadzoru nie należy pobieranie opłat z tytułu udzielania jakichkolwiek pożyczek przez podmioty prywatne. KNF apeluje do osób, które otrzymały opisane wyżej pisma o nieprzekazywanie ich nadawcom żadnych pieniędzy oraz danych osobowych oraz zgłaszanie się na adres knf@knf.gov.pl. W tytule mejla należy wpisać: "Opłata transferowa za pożyczkę".

Przeczytajcie także: Podszywają się pod KNF i wyłudzają dane

To nie pierwszy raz, gdy oszuści chcą wykorzystać autorytet KNF do wyłudzenia pieniędzy lub cennych danych. W ubiegłym roku w serwisie Cashless mogliście przeczytać o akcji oszustów dzwoniących do klientów i sprawdzających rzekomo w imieniu KNF jakość usług oferowanych przez banki i ubezpieczycieli. Wtedy chodziło prawdopodobnie o pozyskanie danych, które mogły być wykorzystane do sprzedaży produktów finansowych oferowanych przez firmy konkurencyjne do tych, z których usług korzystali konsumenci. Więcej na ten temat tutaj.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies