Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF chce ułatwić składanie wniosków. Zamieścił checklisty m.in. dla firm ubiegających się o licencję instytucji płatniczej

Nowe dokumenty ułatwiają przygotowanie odpowiednich wniosków, ale nie zmieniają samego procesu ubiegania się o licencje

Szef departamentu ds. fintechów w Komisji Nadzoru Finansowego Artur Granicki poinformował wczoraj na Twitterze o opublikowaniu przez KNF nowych tzw. checklist. To dokumenty ułatwiające firmom i instytucjom ubiegającym się o licencje nadzoru składanie odpowiednich wniosków o zezwolenia na prowadzenie działalności.

Przeczytajcie także: KNF uruchomił stronę internetową dla fintechów

Jak napisał Granicki, na stronach KNF możecie już znaleźć checklisty do wniosków o działalność maklerską, działalność w charakterze dystrybutora funduszy inwestycyjnych czy jako tzw. mały TUW. KNF opublikował też checklisty dla firm ubiegających się o zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej (podstawowa licencja dla fintechów) oraz instytucji pieniądza elektronicznego. Te ostatnie dokumenty możecie znaleźć np. na stronie fintech.gov.pl. Na moje oko brakuje jeszcze checklisty dla małych instytucji płatniczych.

Przeczytajcie także: System Inkart zostanie zamknięty

Po raz pierwszy rozwiązanie w formie checklisty KNF przygotował kilka miesięcy temu, gdy po wdrożeniu do polskiego prawa dyrektywy PSD II KIP-y musiały składać tzw. wnioski reautoryzacyjne o dostosowaniu się do nowych przepisów. Choć checklisty powinny ułatwić firmom przygotowanie odpowiednich wniosków, to samego procesu licencjonowania nie upraszczają. Stąd ich znaczna objętość. Na przykład checklista dla KIP-ów liczy 12 stron i zawiera kilkaset pozycji.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies