Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
To chyba kończy dyskusję nad polską kartą płatniczą. System Inkart zostanie zamknięty

Przyczyną rezygnacji z rozwoju projektu jest odejście od koncepcji reaktywacji polskiej karty płatniczej

Jak donoszą moje źródła, KIR zamyka system Inkart. Informację tę potwierdziło biuro prasowe KIR-u. – Decyzją zarządu rozpoczęliśmy proces, którego celem jest zakończenie funkcjonowania systemu płatności Inkart – czytam w odpowiedzi na moje pytanie w tej sprawie.

Przeczytajcie także: mBank i IT Card podpisały umowę o wejściu do Inkart

KIR pisze dalej, że podjęta decyzja jest konsekwencją zmian w otoczeniu rynkowym oraz w oczekiwaniach sektora finansowego związanych m.in. z zatrzymaniem prac nad wdrożeniem projektu polskiej karty płatniczej. – Obecnie koncentrujemy się nie tylko na dostarczaniu i rozwoju naszych tradycyjnych systemów, ale i poszerzamy ofertę o najnowsze rozwiązania, takie jak mojeID, mSzafir, Euro Express Elixir, HUB PSD II i trwały nośnik oparty o technologię blockchain – pisze KIR.

Przypomnę, że pierwszym bankiem, który wszedł do Inkartu w czerwcu 2016 roku, był Santander (wówczas jako BZ WBK). Później przystąpiły do niego m.in. mBank, BGŻ BNP Paribas a także operatorzy terminali tacy jak IT Card i First Data, oraz bankomatów – Euronet. Ale instytucje te nigdy nie rozliczały przez Inkart wielu transakcji.

Przeczytajcie także: Drugi operator bankomatów wchodzi do Inkartu

Pomysł na Inkart narodził się jeszcze w czasach, gdy trwała dyskusja o reaktywacji polskiej karty płatniczej. Instrument taki nie mógłby funkcjonować bez odpowiedniego systemu rozliczeniowego. Później jednak w wyniku decyzji banków i organizacji płatniczych, które zainwestowały w uruchomienie programu rozwoju sieci akceptacji płatności bezgotówkowych, pomysł na polską kartę zaczął umierać. Zakończenie projektu Inkart jest tego konsekwencją i oznacza też, że póki co polskiej karty nie będzie.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies