Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR ma umowę z BZ WBK na korzystanie z Inkartu

Z publikacji Rzeczpospolitej wynika, że bank zamierza przetestować nowy system rozliczeń kartowych w sierpniu. Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi szersze wdrożenie

Rzeczpospolita donosi dziś, że BZ WBK jest pierwszym bankiem, który podpisał umowę z KIR-em na wykorzystanie Inkart. To system rozliczeń transakcji kartowych, będący konkurencją dla podobnych rozwiązań oferowanych przez MasterCarda i Visę oraz spółkę First Data Polska, która Krajowy System Rozliczeń odziedziczyła po przejętej lata temu firmie PolCard.

Przeczytajcie także: Oficjalnie: Visa Inc. przejęła Visa Europe

Błażej Mika, dyrektor departamentu produktów płatniczych i relacji z partnerami w BZ WBK deklaruje, że w sierpniu jego bank zamierza przeprowadzić testy processingu transakcji przez Inkart. Data wdrożenia na szerszą skalę na razie nie jest znana. To efekt tego, że KIR dopiero negocjuje umowy z operatorami terminali, którzy są zainteresowani korzystaniem z Inkartu.

Proces ten może ulec przyspieszeniu w wyniku przeprowadzenia projektu instalacji terminali we wszystkich urzędach administracji publicznej w Polsce. Jego koncepcję opracowuje właśnie KIR a z zapytania ofertowego skierowanego w tej sprawie do operatorów terminali wynika, że transakcje w urzędach mają być procesowane właśnie przez Inkart.

Przeczytajcie także: To chyba KIR sfinansuje terminale dla urzędów

Ponadto z tekstu w Rzeczpospolitej dowiadujemy się, że wzrost zainteresowania banków korzystaniem z Inkartu ma nastąpić po zakończeniu fuzji Visa Inc. i Visa Europe, w wyniku czego połączona organizacja zmieni na niekorzyść banków cennik swoich usług. W tym kontekście warto może przypomnieć wypowiedź Jakuba Kiwiora, dyrektora ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Visa Europe, jaka znalazła się w wywiadzie udzielonym serwisowi Cashless kilka miesięcy temu. Zdaniem Kiwiora nowa Visa nie będzie mogła ustalać sobie cennika abstrahując od stawek konkurencji. Cały wywiad znajdziecie tutaj.

Tymczasem z moich informacji wynika, że organizacje płatnicze rzeczywiście planują przeprowadzenie zmian w cennikach od 1 stycznia przyszłego roku. Zmiany te wcale nie muszą jednak oznaczać podwyżek dla banków. Więcej na ten temat mam nadzieję napisać Wam już wkrótce.

Źródło: Rzeczpospolita, str. B6

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KIR, BZ WBK, INKART

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies