Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ruszył Inkart. Pierwsze transakcje przeprowadzono kilka dni temu

Do wypłat gotówki z bankomatu Planet Cash wykorzystano karty wydane klientom BZ WBK

Z komunikatu prasowego opublikowanego dziś przez KIR wynika, że pierwsze transakcje w prowadzonym przez niego systemie Inkart, przeznaczonym do obsługi krajowych rozliczeń kartami płatniczymi, zostały wykonane w ostatnich dniach grudnia 2016 r. Produkcyjne uruchomienie systemu było możliwe dzięki współpracy KIR z BZ WBK, mBankiem i firmą IT Card. Pierwszymi transakcjami rozliczonymi za pomocą Inkartu były więc wypłaty gotówki kartami wydanymi przez BZ WBK z bankomatu w sieci Planet Cash, należącej do IT Card.

Przeczytajcie także: Grudzień najlepszy w historii systemu zarządzanego przez KIR

Inkart to system umożliwiający rozliczanie krajowych transakcji kartami zarówno organizacji międzynarodowych Visa, MasterCard jak i krajowego schematu płatniczego, jeżeli taki powstanie. Poza podstawową funkcją rozliczeń transakcji, Inkart pozwala również m.in. na przekierowywanie komunikatów autoryzacyjnych pomiędzy uczestnikami, a wydawcom kart na autoryzację zastępczą, która stosowana jest np. w sytuacji niedostępności systemu w banku wydawcy plastiku.

Jak podkreśla Dariusz Marcjasz, wiceprezes KIR, operacyjne wdrożenie systemu Inkart jest pierwszym krokiem w procesie upowszechnienia lokalnego rozwiązania przeznaczonego do rozliczeń krajowych transakcji kartowych. – Przeprowadzony w grudniu produkcyjny pilotaż dowiódł, że system działa sprawnie. Jesteśmy gotowi do wejścia na rynek i dołączanie do Inkartu kolejnych uczestników – mówi przedstawiciel władz KIR-u. Dodaje, iż spodziewa się, że wkrótce do instytucji, które już są w systemie Inkart, dołączą kolejni ważni gracze polskiego rynku kartowego. Przypomnę, że umowę na wejście do Inkartu podpisał z KIR-em także Euronet.

Przeczytajcie także: Banki mogą wstrzymać przelew na podejrzany rachunek

Natomiast IT Card zamierza rozszerzyć współpracę z Inkartem również na sieć zarządzanych przez siebie terminali płatniczych, obecnych na rynku pod marką Planet Pay. To terminale obsługiwane przez tę właśnie sieć trafiły niedawno do pierwszych w Polsce kurierów firmy DPD. – Wdrożenie systemu Inkart umożliwi nam optymalizację procesu rozliczeń transakcji dokonywanych kartami wydanymi w Polsce – uważa Jarosław Chrzanowski, prezes IT Card.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies