Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tego jeszcze nie było. Średnia wartość przelewu Express Elixir spadła w ciągu miesiąca niemal o tysiąc złotych

Zarówno pod względem liczby jak i wartości przelewów grudzień był najlepszy w historii funkcjonowania systemu zarządzanego przez KIR

Z opublikowanych dziś przez KIR danych wynika, że w ubiegłym miesiącu rozliczono przez Express Elixir ok. 385 tys. przelewów o wartości ok. 1,16 mld zł. Jak już wspomniałem, to historyczne rekordy. Warto przy tym zauważyć, że grudzień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy wartość transakcji przekroczyła miliard złotych i pierwszym, kiedy ich liczba była wyższa niż 300 tys.


Zmiany te, a więc o wiele szybszy przyrost liczby transakcji niż ich kwoty, oznaczają, że zmniejsza się średnia wartość przelewu wykonywanego za pośrednictwem systemu Express Elixir. W grudniu ubiegłego roku wynosiła ona ok. 3013 zł. Dla porównania w listopadzie było to ponad 3,9 tys. zł, a jeszcze w 2015 roku – ok. 4,7 tys. zł.KIR nie wyjaśnia, skąd bierze się tak dynamiczny spadek średniej. Domyślać się tylko mogę, że wpływ na to może mieć wykorzystanie systemu do płatności P2P przez Blika. Transakcje takie opiewają zwykle na niższe kwoty, a w końcówce roku ruszyła kampania reklamowa oraz promocja tego instrumentu. Być może też widać efekty udostępnienia systemu Express Elixir przez banki dysponujące większą liczbą klientów indywidualnych, np. BGŻ BNP Paribas.

Przeczytajcie także: Już w trzech bankach założycie PZ przez internet

Jak podaje KIR, w całym minionym roku w systemie Express Elixir rozliczono łącznie ponad 2,69 mln przelewów natychmiastowych o wartości przekraczającej 10,26 mld zł. Dla porównania, w 2015 r. rozliczono 1,5 mln transakcji o wartości 6,71 mld zł. Oznacza to, że rok do roku liczba rozliczonych przelewów natychmiastowych wzrosła o 80 proc., a ich wartość o ponad połowę, czyli o 53 proc.

Przeczytajcie także: Nowy bank chce rozpocząć działalność w Polsce

Ponadto ze statystyk KIR-u można dowiedzieć się, że w podstawowym systemie Elixir w minionym miesiącu rozliczono 152,15 mln przelewów i poleceń zapłaty o łącznej wartości 409,43 mld zł. Dla porównania, w grudniu 2015 r. system rozliczył ich 151,73 mln, a ich wartość wyniosła 408,58 mld zł. Największą dzienną liczbę transakcji w systemie Elixir w ostatnim miesiącu 2016 r. odnotowano w poniedziałek 12 grudnia – tego dnia rozliczono 12,59 mln przelewów na kwotę 19,13 mld zł. Łącznie w 2016 r. rozliczono 1,72 mld przelewów o wartości 4,42 bln zł. Rok wcześniej było ich 1,67 mld, a ich wartość wyniosła 4,26 bln zł. Natomiast w systemie Euro Elixir rozliczono w grudniu 2,14 mln przelewów o wartości 12,74 mld euro.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies