Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF ma dwa pierwsze wnioski o licencje na podstawie PSD II. Jeden z nich złożyła firma wykorzystująca blockchain

Mowa o Ramp Network, która zajmuje się integracją tradycyjnej infrastruktury finansowej ze światem łańcucha bloków

Niedawno w serwisie Cashless mogliście przeczytać tekst na temat licencjonowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego krajowych instytucji płatniczych, które złożyły tzw. wnioski reautoryzacyjne. To dokumenty, na podstawie których KNF stwierdza, czy dana firma dostosowała się do PSD II. Wspomniałem tam, że, jak donosiły nieoficjalne źródła, dotąd żadna firma nie złożyła jeszcze wniosków o wpisanie do rejestru tzw. podmiotów trzecich, które na podstawie PSD II będą mogły uzyskać dostęp do rachunków swoich klientów w bankach. Ale to już nieaktualne.

Przeczytajcie także: Dokumenty wymagane dyrektywą PSD II złożyło 40 polskich KIP-ów

Po publikacji artykułu napisał do mnie rzecznik KNF Jacek Barszczewski. Jak poinformował, do tej pory do nadzoru wpłynęły dwa wnioski w sprawie wpisu do rejestru AIS (dostęp do informacji o rachunkach). Z innego źródła dowiedziałem się, że jedną z takich firm jest Ramp Network, zajmująca się integrowaniem tradycyjnej infrastruktury finansowej z systemami wykorzystującymi technologię blockchain. Ramp Network świadczy m.in. usługi umożliwiające szybkie potwierdzanie dokonania płatności za zakupione dobra cyfrowe.

Przeczytajcie także: Będzie trzeci kasoterminal na polskim rynku

Tymczasem pierwszy fintech wywodzący się z Polski już może świadczyć usługi wykorzystujące dostęp do rachunków bankowych na podstawie PSD II. Odpowiednie zezwolenie litewskiego nadzoru uzyskała zarejestrowana w Wilnie spółka Kontomatika. Obsługę prawną zapewniała jej kancelaria dLK Legal. W Polsce Kontomatik oferuje m.in. usługi firmom pożyczkowym i bankom.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies