Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
MF upraszcza rejestrację w systemie e-TOLL. Konto można założyć z wykorzystaniem mObywatela lub bankowości elektronicznej

W systemie zarejestrowano dotychczas 193 tys. pojazdów, a 134 tys. razy pobrano rządową apkę e-TOLL PL

Ministerstwo Finansów ułatwiło rejestrację w systemie e-TOLL. Teraz Internetowe Konto Klienta można założyć, wykorzystując do tego profil na ePUAP, aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną. Udogodnienie dotyczy osób fizycznych i jednoosobowych działalności gospodarczych.

Przeczytajcie także: Ustawa o gotówce przyjęta przez Senat

E-TOLL to nowy system poboru opłat drogowych, który zastąpi stare rozwiązanie, czyli viaTOLL. Jest obowiązkowy w przypadku pojazdów ciężkich, a za jego pomocą reguluje się należności za przejazd na wybranych drogach krajowych. Natomiast dobrowolnie mogą z niego korzystać kierowcy poruszający się pojazdami o masie poniżej 3,5 t. Ci będą mogli za jego pomocą wnieść opłatę za przejazd odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica.

Z systemu można korzystać albo po zamontowaniu w pojeździe urządzeń typu OBU (on board unit) i ZSL (zewnętrzny system lokalizacyjny), albo po prostu korzystając z rządowej aplikacji e-TOLL PL, o której starcie mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w czerwcu. Jak podaje Ministerstwo Finansów, liczba pobrań apki ze sklepów Google Play i App Store przekroczyła już 134 tys.

A w całym systemie zarejestrowano do tej pory 110 tys. kont i ponad 193 tys. pojazdów, z czego 39 tys. to samochody osobowe. Podmioty zobowiązane do korzystania z systemu, np. firmy transportowe, powinny jak najszybciej zarejestrować się w e-TOLL, ponieważ viaTOLL z końcem września przestanie funkcjonować. Aby zachęcić do przechodzenia do nowego systemu, wprowadzono specjalną zniżkę, dzięki której w okresie przejściowym osoby korzystające z e-TOLL płacą za przejazdy o 25 proc. mniej.

Przeczytajcie także: Jak wygląda bankowość dla dzieci w Polsce?

Przy okazji warto wspomnieć, że certyfikację dopuszczającą do systemu e-TOLL otrzymało Autopay. Oznacza to, że za pomocą tego rozwiązania również będzie można regulować należność za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Na razie jednak usługa będzie kierowana tylko do firm, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych.

Trwają natomiast prace nad odpowiednim rozwiązaniem również dla klientów indywidualnych. Autopay zamierza zajmować się sprzedażą tzw. biletów autostradowych, uprawniających do przejazdu państwowymi autostradami A2 na odcinku Konin – Stryków oraz A4 na odcinku Wrocław – Sośnica. Będą one jedną z metod płatności, po tym jak z państwowych autostrad znikną bramki. Zgodnie bowiem z założeniami ustawy wprowadzającej nowy system od 1 grudnia nie będzie już możliwe wnoszenie opłaty za przejazd przy szlabanie. Kierowcy będą się rozliczać albo na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazanych do opisanego wyżej systemu e-TOLL (np. za pomocą aplikacji mobilnej e-TOLL PL), albo właśnie na podstawie elektronicznego biletu autostradowego, który można kupić online lub w formie wydrukowanego biletu na stacji paliw czy w kiosku.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies