Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ustawa o gotówce przyjęta przez Senat. Co ciekawe, w określonych przypadkach umożliwia żądanie płatności bezgotówkowych

Senat do nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych wprowadził kilka poprawek

Senat przyjął wczoraj nowelizację Ustawy o usługach płatniczych, która wprowadza obowiązek przyjmowania płatności w formie gotówkowej przez firmy obsługujące klientów indywidualnych. Pomysłodawcą ustawy był Narodowy Bank Polski, a projekt zgłosił prezydent. Ich zdaniem celem nowych przepisów jest zapobieżenie dyskryminacji i wykluczeniu płatniczemu osób, które nie korzystają z rachunków bankowych czy kart płatniczych.

Przeczytajcie także: Tak wygląda bankowość dla dzieci w Polsce

Senat wprowadził do projektu ustawy kilka poprawek. Większość z nich ma charakter legislacyjny. Najważniejsza zaś dotyczy wydłużenia okresu vacatio legis. Autorzy regulacji proponują, aby był to miesiąc, zaś Senat obstaje przy tym, aby były to trzy miesiące.

Od wprowadzanego przez nowe przepisy obowiązku przyjmowania płatności w gotówce będzie kilka wyjątków. Sprzedawca będzie więc mógł żądać płatności w formie bezgotówkowej, jeśli prowadzi sklep internetowy czy urządzenia albo placówki bez fizycznej obecności obsługi. Również podczas imprez masowych, takich jak np. festiwale, będzie można zrezygnować z przyjmowania płatności w banknotach i monetach.

Przeczytajcie także: Polacy polubili subskrypcje

Wreszcie ostatnim wyjątkiem, wprowadzonym do projektu nowelizacji na wcześniejszym etapie legislacyjnym, jest ograniczenie obowiązku akceptacji gotówki do limitu wartościowego, wynoszącego na dziś ok. 5,4 tys. zł. Innymi słowy sprzedawca będzie mógł żądać płatności bezgotówkowej od klientów płacących więcej niż wskazana wyżej kwota. Część ekspertów podkreśla więc, że choć ustawa ma zagwarantować możliwość płatności gotówkowych, to jest też pierwszym aktem prawnym w Polsce, który wprost daje podstawy do żądania od klientów indywidualnych zapłaty w formie bezgotówkowej.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies